Aranżacja kuchni powinna być zawsze dokładnie przemyślana – to właśnie w tym pomieszczeniu kluczowe jest połączenie w sobie rozwiązań funkcjonalnych, a także tych wyróżniających się zachęcającą estetyką. Dobranie odpowiednich materiałów to jedna z kluczowych kwestii przy wykańczaniu kuchni.

sortyment propozycji w sklepach jest bardzo szeroki, dlatego też można kierować się nie tylko kwestiami praktycznymi, ale również swoim gustem, by przebywanie w kuchni było przyjemne pod każdym względem. Tradycyjnym wyborem do kuchni są płytki ceramiczne – układane na podłodze oraz w przestrzeni pomiędzy blatem a meblami kuchennymi. Do dyspozycji są jednak inne sugestie, a jedną z nich jest szkło – ten dekoracyjno-wykończeniowy materiał doskonale nadaje się przede wszystkim do wypełnienia miejsca nad blatem i wybierany jest on obecnie częściej niż płytki. Dlaczego warto zdecydować się na szkło w kuchni?

Stylowe i praktyczne

Nowoczesne szkło przeznaczone do kładzenia na ścianach jest nie tylko efektowne, ale także bezpieczne. Produkowane jest jako hartowane, dlatego jest odporne na uszkodzenia mechaniczne, a ponadto bardzo łatwo można utrzymać je w czystości, stosując ogólnodostępne detergenty.

Płyty szklane produkowane są na wymiar zgodny z projektem kuchni, aby pasować idealnie. Można wykonać w nich także otwory na gniazdka, jeżeli jest tak potrzeba. Płyty montowane są za pomocą specjalnych śrub do ściany, co powoduje, że nie są narażone na zmianę pozycji czy upadek.

Nie tylko przezroczyste

W sprzedaży znajduje się wiele różnego rodzaju szkła do kuchni. Podstawowe to szkło przezroczyste, które jest prostym zabezpieczeniem pomalowanej już ściany czy też ułożonej na niej tapety.

Również szkło może stać się efektowną dekoracją. Do dyspozycji jest Lacobel, czyli fabrycznie barwione szkło w pełnej palecie barw do wyboru. Warto jednak pamiętać o tym, że nie jest to szkło hartowane, dlatego też nie powinno się montować go przy kuchence gazowej. W takim przypadku warto wybrać malowane szkło hartowane.

Trzecia warta uwagi propozycja to szkło z nadrukiem wybranym przez klienta – może być to nadruk kwiatów, traw, owoców czy warzyw, idylliczne krajobrazy czy abstrakcyjne wzory w szerokiej gamie kolorów. Zdjęcia drukowane są w rozdzielczości 250-300 dpi, dlatego też są one odpowiednio wyraziste. To świetny wybór dla tych osób, które doceniają nowoczesne wzornictwo w kuchni i chcą, aby ta przestrzeń przyciągała swoim pięknem.

Gdzie zamówić szkło do kuchni?

W produkcji szkła na zamówienie specjalizują się firmy, które mają w ofercie różnego rodzaju elementy szklane, w tym drzwi, kabiny prysznicowe, drzwi szklane, zabudowy czy lustra. Są one w stanie wykonać szkło do kuchni na indywidualne zlecenie klienta, w wyznaczonym wymiarze odpowiadającym projektowi kuchni oraz zgodnie z jego życzeniami.

Cena zależna jest przede wszystkim od wymiarów i liczby płyt szklanych, rodzaju szkła, także liczby wykonanych w nim otworów. Trzeba liczyć się ze średnim kosztem rzędu 300-800 złotych zależnie od wymiarów.

W produkcji szkła na zamówienie specjalizuje się firma Glass House, która od lat prowadzi produkcję elementów szklanych. Oferuje efektowne płyty kolorowe i z nadrukami, a także przezroczyste.

szkło do kuchni