Dawniej kupowaliśmy lodówki zakładając ich dwie podstawowe funkcje. Po pierwsze chłodzenie – po drugie mrożenie. Obecnie gama wszystkich możliwości, jakie ma dla nas to urządzenie jest znacznie bogatsza.

Lodówki wymieniamy zazwyczaj z kilku powodów: powiększyła nam się rodzina i przestajemy mieścić wszystkie produkty w jej wnętrzu, stara pożera zbyt duże pokłady energii elektrycznej i do tego działa bardzo głośno lub poprzednia lodówka po prostu się zepsuła.

Jeśli zatem stoimy przed wyborem nowej lodówki warto zastanowić się jaki model spełni nasze oczekiwania.

Wielkość lodówki i jej rozkład należy zawsze dobierać do swoich potrzeb biorąc przy tym jednocześnie pod uwagę, ile osób zamieszkuje w naszym domu, jak często udajemy się na zakupy żywnościowe oraz jakiego rodzaju jedzenie kupujemy.
Jeśli zatem większość naszych zakupów stanowią mrożonki lub inne rzeczy, które zazwyczaj wkładamy do zamrażarki to konieczna nam będzie większa szuflada do ich przechowywania.

Najlepiej jeśli część naszej lodówki będzie po prostu zarezerwowana do tradycyjnego chłodzenia żywności, a część do mrożenia. Jeśli natomiast uwielbiamy jeść warzywa i owoce, to powinniśmy zapewnić sobie taką lodówkę, której wyposażenie będzie zakładało duża pojemną szufladę.

Bardzo przydatne okazują się te lodówki, które mają funkcję dwóch agregatów. Wówczas podczas dłuższego wyjazdu możemy pozostawić całość jedzenia np. w zamrażarce, a część chłodząca wyłączyć.
Nowa lodówka wymaga przeprowadzenia odpowiednich czynności. Przede wszystkim powinna odstać kilka godzin bez podłączania jej do źródła prądu. Ponadto nie powinna być ustawiana w pobliżu źródła ciepła i musi mieć zachowaną możliwość wentylacji.

Czyszczenie nowej generacji lodówek to sama przyjemność. Powierzchnie wszystkich półek wystarczy przetrzeć co jakiś czas wilgotną szmatką lub przemyć ciepłą wodą. Wnętrze nowoczesnych lodówek rzadko posiada jakieś trudne do czyszczenia zakamarki, właśnie dlatego czas przeznaczany na jego mycie staje się bardzo krótki.

lodowka

Nasza nowa lodówka koniecznie musi posiadać:

  • drzwi, które można wyjmować i montować zarówno z prawej jak i z lewej strony,
  • duże i wygodne szuflady,
  • regulowane półki.

Inne praktyczne porady dotyczące wyposażenia kuchni poszukasz tutaj.