Co wiąże Europę i jednego z żołnierzy Jana III

Sobieskiego – Jerzego Franciszk Kulczyckiego? To właśnie on sprowadził kawę na nasz kontynent. Jego historia (legenda) mówi o tym, iż w zamian za  bohaterskie czyny mógł wybrać to co tylko chce z tureckich taborów. Wybrał właśnie kawę, którą podawał po raz pierwszy w Wiedniu w swojej jadłodajni.

Jakie ma właściwości?
Kawa pobudza układ oddechowy, stymuluje krążenie, a także obniża napięcie mięśni. Co ważne, w czarnym napoju uwielbianym przez miliony ludzi zawarte są również

substancje przeciwzapalne oraz przeciwutleniające. Z kolejnego działania kawy powinny być zadowolone szczególnie panie, gdyż jej umiarkowane picie wpływa na szczupłą sylwetkę ciała. Dzieje się tak za sprawą zmniejszonego wydzielania insuliny. Jakie są inne efekty picia kawy? Otóż, mało kto wie, że kawa może przyczyniać się (ale nie musi) do wzrostu włosów u panów, zaś u pań do powiększenia piersi. Oczywiście nie u każdej osoby będzie to widoczne lada dzień. Kawa może być także pomocą na kaca. Wystarczy dolać do niej sok z cytryny i trochę soli.

Z drugiej strony kawa powoduje wzrost poziomu cholesterolu we krwi. Z tego powodu nie jest polecana osobom z hipercholesterolemią. Co więcej, kawa podnosi ciśnienie, co niekorzystnie wpływa na osoby, które cierpią na nadciśnienie. Kawa może prowadzić także do bólu brzucha, zgagi oraz nudności.

Jaka jest bezpieczna ilość filiżanek kawy?
Optymalna ilość kawy to trzy filiżanki dziennie. Tym samym dają one około 300mg kofeiny.

Kiedy nie należy pić kawy?
Nie jest polecane picie samej kawy z samego rana (szczególnie przed śniadaniem albo zamiast śniadania).

Ile kalorii zawiera kawa?
Czarna kawa bez cukru to jedyne 2kcal! Dodając 2 łyżeczki cukru, kaloryczność sięga 60. Podobnie jest w przypadku dodania 2% mleka – 63kcal.

Która kawa jest najzdrowsza?
Najzdrowsza jest kawa w ziarnach. Jeśli lubimy pić kawę z mlekiem wybierajmy mleko odtłuszczone mające od 1 do

2%. Do tego, świeżo mielona kawa jest najlepsza w smaku.

Smak kawy towarzyszy większości z nas każdego poranka. To ona budzi nas

do życia, daje energii i siły na cały nadchodzący dzień. Bez niej nie wyobrażamy sobie żadnego dnia. Czy Wy także jesteście jej zwolennikami?

kawa