Kuchnia to jedno z tych pomieszczeń, które jest szczególnie wymagające, jeśli chodzi o wykończenie i wyposażenie. Jeśli nie chcemy jej zbyt często remontować i wymieniać mebli, musimy dokonać odpowiedniego wyboru, jeśli chodzi o materiały i wykonanie. To samo tyczy się ściany.

Istnieje wiele różnych sposobów na pokrycie ścian w kuchni, a wśród nich istnieją oczywiście lepsze i gorsze. Postaramy się przyjrzeć kilku z nich i zrobić tak zwane rozeznanie.

Płytki ceramiczne

Najbardziej popularnym wykończeniem powierzchni ściennej są naturalnie płytki. Popularnie zwane kaflami cieszą się one niesłabnącym powodzeniem. To faktycznie wygodne i trwałe rozwiązanie i szczególnie przydaje się w okolicach zlewu, kuchenki i blatu – tam, gdzie ściany mogłyby ulec największym zabrudzeniom. Są one odporne na wodę, temperaturę i środki chemiczne i mogą być całkiem tanie – dlatego sięgamy po nie najczęściej. Ich zaletą jest także wielki wybór kształtów, wzorów, wielkości i faktur, co pozwala nam dopełnić stylu aranżacji.

Blacha

Ciekawym rozwiązaniem jest pokryć najbardziej narażone na zabrudzenia części ścian płytami blaszanymi. Jest ona niezwykle łatwa w czyszczeniu i odporna na wszelkie kuchenne działania. Takie rozwiązanie nie będzie drogie i może wprowadzić ciekawy, urbanistyczny element.

Szkło

Innym niecodziennym jeszcze rozwiązaniem, które daje nam wiele możliwości aranżacyjnych jest płyta szklana. Pod nią możemy zostawić surową ścianę, mur, beton i inne dekoracje, które normalnie nie mogłyby się sprawdzić w tak niesprzyjających warunkach, jakie oferuje kuchnia.

Tapety

Nowoczesne rozwiązanie w dziedzinie produkowania tapet pozwalają nam wykorzystać je w kuchni. Będą odporne na wodę i ścieranie, gorzej jednak poradzą sobie z temperaturą. Wielość wzorów pozwoli nam na wszelkie zachcianki aranżacyjne.

Do wykończenia ściany w kuchni można także wykorzystywać konglomeraty i tynki dekoracyjne, a resztę powierzchni, która nie jest aż tak narażona na wilgotnienie i zabrudzenia pomalować zwykła farbą. Teraz także technologia pozwala nam na pomalowanie całego pomieszczenia dzięki temu, że oferuje nam specjalne farby do kuchni.

jak urządzic kuchnię