Kuchnia to jedno z tych pomieszczeń, które jest szczególnie wymagające, jeśli chodzi o wykończenie i wyposażenie. Jeśli nie chcemy jej zbyt często remontować i wymieniać mebli, musimy dokonać odpowiedniego wyboru, jeśli chodzi o materiały i wykonanie. To samo tyczy się ściany.

Istnieje wiele różnych sposobów na pokrycie ścian w kuchni, a wśród nich istnieją oczywiście lepsze i gorsze. Postaramy się przyjrzeć kilku z nich i zrobić tak zwane rozeznanie.

Płytki ceramiczne

Najbardziej popularnym wykończeniem powierzchni ściennej są naturalnie płytki. Popularnie zwane kaflami cieszą się one niesłabnącym powodzeniem. To faktycznie wygodne i trwałe rozwiązanie i szczególnie przydaje się w okolicach zlewu, kuchenki i blatu – tam, gdzie ściany mogłyby ulec największym zabrudzeniom. Są one odporne na wodę, temperaturę i środki chemiczne i mogą być całkiem tanie – dlatego sięgamy po nie najczęściej. Ich zaletą jest także wielki wybór kształtów, wzorów, wielkości i faktur, co pozwala nam dopełnić stylu aranżacji.

Blacha

Ciekawym rozwiązaniem jest pokryć najbardziej narażone na zabrudzenia części ścian płytami blaszanymi. Jest ona niezwykle łatwa w czyszczeniu i odporna na wszelkie kuchenne działania. Takie rozwiązanie nie będzie drogie i może wprowadzić ciekawy, urbanistyczny element.

Szkło

Innym niecodziennym jeszcze rozwiązaniem, które daje nam wiele możliwości aranżacyjnych jest płyta szklana. Pod nią możemy zostawić surową ścianę, mur, beton i inne dekoracje, które normalnie nie mogłyby się sprawdzić w tak niesprzyjających warunkach, jakie oferuje kuchnia.

Tapety

Nowoczesne rozwiązanie w dziedzinie produkowania tapet pozwalają nam wykorzystać je w kuchni. Będą odporne na wodę i ścieranie, gorzej jednak poradzą sobie z temperaturą. Wielość wzorów pozwoli nam na wszelkie zachcianki aranżacyjne.

Do wykończenia ściany w kuchni można także wykorzystywać konglomeraty i tynki dekoracyjne, a resztę powierzchni, która nie jest aż tak narażona na wilgotnienie i zabrudzenia pomalować zwykła farbą. Teraz także technologia pozwala nam na pomalowanie całego pomieszczenia dzięki temu, że oferuje nam specjalne farby do kuchni.

jak urządzic kuchnię

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress