Kuchnia to serce każdego domu oraz mieszkania. Wybierając meble kuchenne zależy nam, aby pasowały do reszty wnętrza, były praktyczne oraz estetycznie wykonane. Niezwykle ważnym elementem wszystkich szafek, który decyduje o ostatecznym wyglądzie jest blat. Wybór blatu nie jest sprawą oczywistą i powinien być poprzedzony starannymi przemyśleniami.

Kuchnia już dawno przestała pełnić funkcję jedynie pomieszczenia do spożywania posiłków. Obecnie to pomieszczenie zyskało zupełnie nowy wymiar. W kuchni coraz częściej toczy się życie rodzinne, odbywają się spotkania w gronie przyjaciół. Obecna moda na gotowanie i zdrowy tryb życia sprawiają, że w kuchni spędzamy coraz więcej czasu.
Aby kuchnia była i elegancka i praktyczna, warto zastanowić się nad wyborem materiałów, z których będzie wykonana. W stylu klasycznym czy nowoczesnym ważne jest wykorzystanie takich produktów, które będą odporne na uszkodzenia oraz codzienne użytkowanie. Dotyczy to także blatów kuchennych.
Trzeba uświadomić sobie, że blat kuchenny nie jest tylko miejscem przygotowania dań. Bardzo często w mniejszych pomieszczeniach blat zastępuje stół, jest również wykorzystywany jako bar. Dlatego tak ważną sprawą jest to, z czego jest wykonany.

Blaty kuchenne – najczęściej spotykane rodzaje

Pomysłowość projektantów oraz osób wykańczających wnętrza nie zna granic, dlatego blaty kuchenne wykonywane są z różnorodnych materiałów. Dzisiejsze możliwości techniczne dają takie szanse, o których jeszcze niedawno można było pomarzyć. Do najczęściej spotykanych rodzajów blatów kuchennych należą:

– blaty z kamienia,
– blaty z naturalnego drewna,
– blaty z płyty laminowanej lub MDF,
– blaty metalowe,
– blaty ze szkła,
– blaty z betonu,
– blaty z płytek ceramicznych, wykonane na stelażu z profili aluminiowych i płyt gipsowo-
kartonowych.

Rodzaj materiału, a jego funkcjonalność

Blat kuchenny, który jest wykonany z dobrego materiału, prawidłowo zamontowany oraz użytkowany wytrzyma lata. Dobór materiału ma ogromne znaczenie. Im materiał jest bardziej szlachetny i trwały, tym ostateczna cena jest wyższa.

Wykończenie szafek powinno być nie tylko trwałe, ale również zharmonizowane z frontami, uchwytami, płytkami, kolorystyką ścian czy podłogą.
Wybierając blat koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, co proponuje nam firma oferująca meble kuchenne. Każdy materiał, z którego powstaje blat ma swoją charakterystykę:

– kamień naturalny: jest bardzo elegancki i trwały, nadaje się do każdego rodzaju wnętrz,
minusem może być cena oraz waga,
– naturalne drewno: to szlachetny i ciepły materiał, bardzo plastyczny, wymagający
impregnowania oraz częstej pielęgnacji,
– płyty laminowane i MDF: standardowy materiał na blaty, oferowany przez większość firm
oraz marketów dekoracyjno-budowlanych, jego zaletą jest atrakcyjna cena,
– metal: pasujący idealnie do kuchni nowoczesnych, np. ze stali nierdzewnej,
– szkło: również pasuje do nowoczesnych kuchni, materiał bardzo elegancki i trwały,
– beton: materiał do wnętrz designerskich, materiał bardzo elegancki, ale również bardzo
kosztowny, wymaga precyzyjnego montażu,
– płytki: wymagają zbudowania odpowiedniej konstrukcji, materiał mało odporny na
uszkodzenia, w tym obicia i przebarwienia.

Blaty z kamienia naturalnego – eleganckie i ponadczasowe

Blaty kuchenne z kamienia cieszą się ogromną popularnością. Osoby projektujące kuchnie, jak i użytkownicy cenią sobie piękno kamienia naturalnego oraz jego trwałość. Blaty z granitu, marmuru i innych kamieni, jakie oferuje na przykład firma Dario-Stone, znajdują zastosowanie w kuchniach klasycznych i nowoczesnych, we wszelkiego rodzaju wnętrzach.
Najbardziej trwałym kamieniem, który jest wykorzystywany do produkcji blatów kuchennych jest granit. Niewątpliwą zaletą tego materiału jest jego odporność na ścieranie, zarysowania oraz plamy (czyli wszystko co, co może się wydarzyć podczas gotowania i spożywania posiłków). Kolejną zaletą jest bogata gama kolorów oraz wzorów. Dzięki zastosowaniu granitu kuchnia może nabrać niepowtarzalnego wyglądu.
Blaty z kamienia naturalnego są rozwiązaniem, które lubią osoby pragnące mieć kuchnię elegancką i ponadczasową. Mogą mieć one praktycznie dowolną formę i kształt, dzięki czemu można w nich chociażby wycinać otwory pod zlewozmywak czy baterię kuchenną. Blaty z granitu czy marmuru po wcześniejszym zaimpregnowaniu i prawidłowym montażu na pewno spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników.