Jesteśmy na etapie decyzji, w jaki sposób urządzić kuchnię? Warto dobrze przemyśleć tę kwestię, gdyż kolejna okazja gruntownej przebudowy tego pomieszczenia z pewnością nie zdarzy się prędko. Przede wszystkim musimy wiedzieć, w jakim stylu chcemy ją wykończyć.

Stylowa kuchnia

Kuchnia, jak każde inne pomieszczenie, powinna być urządzana w jednolitym stylu, który będzie odpowiadał naszemu gustowi, ale też będzie elementem całości, jaką tworzy nasze mieszkanie. Urządzając kuchnie możemy czerpać więc z wielu inspiracji i nurtów. Ważne jest jednak, abyśmy zachowali konsekwencję i nie łączyli wielu elementów charakterystycznych dla różnych stylów.

Kuchnia nowoczesna – w tego typu kuchni podstawę stanowi funkcjonalność i wygoda. Elementy wyposażenia (głównie meble) charakteryzują się prostotą i minimalizmem, oszczędnym wzornictwem i modną kolorystyką. Dominującymi materiałami są tutaj szkło, metal oraz tworzywa sztuczne. Dzięki takiej formie kuchnie nowoczesne doskonale komponują się z salonami, z którymi często są połączone.

Kuchnie eleganckie – to kuchnie w szlachetnym, wyjątkowym stylu. Meble charakteryzuje bogate wzornictwo, na które składają się zarówno ornamenty, jak i inne detale. Kolorystyka obejmuje barwy naturalne, w jasnych, delikatnych odcieniach.

Kuchnie autentyczne – czyli takie, które inspirowane są naturą i jej barwami. Meble odznaczają się widoczną faktura drewna, stylizowane bywają też na postarzane, wykonane są z naturalnych materiałów. Zastosowane tu rozwiązania nadają takiej kuchni rodzinnej i ciepłej atmosfery, podobnie jak w kuchni rustykalnej, stylizowanej na wnętrze wiejskich chat.

Warto także zapoznać się z cechami, jakie wyróżniają kuchnie angielskie, śródziemnomorskie, prowansalskie czy też ekologiczne. Mając odpowiednią wiedzę, urządzimy kuchnie odpowiednio do naszych oczekiwać i stylu całego mieszkania.

Więcej porad związanych z aranżacja wnętrz znajdziecie w tym miejscu.