Choć wielu osobom może wydawać się to zaskakujące, wystrój okna ma ogromny wpływ na ogólny wygląd danego pomieszczenia. Co jeszcze ważniejsze, w tej kwestii bardzo istotną rolę odgrywają nie tylko firany czy zasłony, ale także karnisze.

Karnisze kiedyś i dziś

Jeszcze kilkanaście lat temu nie mieliśmy zbyt wielkiego wyboru. Niemal w każdym domu mogliśmy oglądać te same, aluminiowe szyny sufitowe z żabkami, do których mocowaliśmy firany i zasłony. Jednak z biegiem czasu zmieniły się nie tylko stosowane technologie, ale przede wszystkim trendy w aranżacji i wystroju wnętrz.

Teraz odpowiedni karnisz jest dla nas właściwie tak ważny, jak gustowne wyposażenie, modny kolor ścian czy finezyjne dodatki. Na szczęście coraz więcej naszych pomysłów może zostać z powodzeniem zrealizowanych, dzięki ogromnej różnorodności dostępnych w sklepach karniszy.

Do wyboru do koloru

Obecnie karnisze wykonywane są z najróżniejszych materiałów. Począwszy od tworzyw sztucznych, poprzez aluminium i metal, na wysokiej jakości drewnie skończywszy. Ostateczny wybór najlepiej uzależnić od efektu, jaki chcielibyśmy osiągnąć, a także od funduszy, jakimi dysponujemy.

Wybierając karnisze do salonu, kuchni czy sypialni, musimy też dokonać wyboru między modelami pojedynczymi i podwójnymi. Jak łatwo wywnioskować, karnisze pojedyncze mają jeden drążek, natomiast podwójne – dwa. Jeśli chcemy powiesić zarówno firany, jak i zasłony, lepszym rozwiązaniem wydają się karnisze podwójne. To jednak nie oznacza, że przy karniszu pojedynczym musimy rezygnować z któregokolwiek z tych dodatków.

By zachować harmonię w danym pomieszczeniu, kolor karnisza i główne elementy wystroju wnętrza powinny być utrzymanej w tej samej bądź podobnej tonacji. Dobór odpowiedniego koloru nie powinien stanowić większego problemu. Karnisze dostępne są niemal we wszystkich najpopularniejszych odcieniach drewna, a ponadto w kolorze mosiądzu, niklu i antycznego złota oraz klasycznych barwach, takich jak biel i czerń.