Okno w kuchni zapewnia nie tylko dopływ światła słonecznego, ale też stwarza szerokie możliwości aranżacyjne. Jedną z nich jest właśnie wybór pomiędzy roletami lub firankami. Oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety, dlatego zanim zdecydujemy się na jedno z nich, warto wcześniej się z nimi zapoznać.

Klasyka zawsze mile widziana

Firanki to rozwiązanie, które sprawdza się od lat – w kuchniach naszych babć i mam zazwyczaj wisiały urocze koronkowe firanki, najczęściej białe lub kremowe. Taki dodatek będzie prezentował się bardzo dobrze w rustykalnie urządzonych kuchniach. Co więcej zamawiając materiał na firanki można przemyśleć jego ciekawą kompozycję – firanki można upiąć po bokach okna lub zawiesić na zazdrostkach.

Niestety klasyczne firanki nie dają zbyt dużej możliwości sterowania światłem wpadającym do wnętrza. Nawet jeśli będzie ono zmiękczone przez materiał, w poszczególnych porach dnia może i tak razić nasze oczy. Ta niedogodność równoważy jednak łatwe utrzymanie w czystości – firanki wystarczy zdjąć z karnisza i wyprać w pralce, aby usunąć z nich wszelkie zabrudzenia, o które w kuchni szczególnie łatwo.

Kuchenne okno w nowoczesnym wydaniu

W najnowszych wnętrzarskich trendach w kuchennym oknie królują rolety. Możemy zdecydować się na różne modele – klasyczne, story rzymskie lub rolety typu dzień-noc. Ich podstawową zaletą jest możliwość łatwego dostosowania warunków oświetleniowych do swoich potrzeb. Zmieniając ustawienie rolety bez trudu można sterować wpadającym do wnętrza światłem. Ponadto dzięki nim możemy zapewnić sobie większą prywatność, ponieważ dobrze zasłaniają okno i chronią nas przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów.

Rolety dostępne są w najróżniejszych kolorach i wzorach, dzięki czemu możemy wybrać nawet bardzo dekoracyjne modele. W zależności od stylistyki pomieszczenia, warto wybrać rolety pasujące do pozostałych elementów aranżacji – zarówno pod względem kolorystycznym, jak i wykorzystanych na tkaninie motywów. W przypadku rolet więcej kłopotu może nam przysporzyć utrzymanie ich w czystości. Zwijanego materiału nie włożymy do pralki, a powstałe na jego powierzchni plamy należy usuwać ręcznie.

Wybierając pomiędzy firankami a roletami, należy także mieć na uwadze umiejscowienie okna w pomieszczeniu. Jeśli okno jest w pobliżu kuchenki lub np. blatu roboczego, na którym przygotowuje się posiłki, długie firanki mogą nie zdać egzaminu.