Salon dzielony z kuchnią to trend, który na stałe zakorzenia się w polskim budownictwie. I bardzo dobrze, ponieważ salon z kuchnią to przestrzeń w domu, w której spotykają się domownicy i wspólnie spędzają czas – oglądają telewizję, urządzają imprezy czy spożywają posiłki. Zobacz, jak urządzić salon z kuchnią, aby był wygodny i nowoczesny.

Jak oddzielić salon i kuchnię

W dużym pokoju dziennym, gdzie znajduje się kuchnia i salon, te dwie sfery powinny być od siebie oddzielone. W jaki sposób to zrobić? Umowną granicą będzie posadzka. W części kuchennej, przeznaczonej do przygotowywania posiłków podłoga musi być łatwa do zmywania. Idealnie więc będą się nadawać ceramiczne lub kamienne płytki. Jeśli planujesz wyłożyć w niej panele, pamiętaj, że powinny być one wykonane z materiałów wytrzymałych na ścieranie i wilgoć. Te informacje wyczytasz z parametrów technicznych, które dostarcza producent. Posadzka w części wypoczynkowej może być wyłożona panelami. Warto położyć na nich dywan lub wykładzinę, które ocieplą wygląd wnętrza.

zajc-kuchnia3

Wyspa kuchenna

Innym sposobem na oddzielenia sfery jadalnej od wypoczynkowej jest zastosowanie wyspy kuchennej. Jest to oddzielny od reszty mebli blat lub szafka z blatem, która pełni rolę dodatkowego miejsca roboczego. Odzieli część pokoju, w której stoi kanapa od kuchni, dzięki czemu zasłonisz nieco jej wnętrze, gdy będziesz przyjmować gości w salonie. Poza tym wyspa kuchenna może też pełnić rolę dodatkowego stołu lub barku podczas przyjęć.

zajc-kuchnia

Wybór mebli

Meble w kuchni nie muszą mieć identycznego koloru i kształtu, jak meble w pozostałej części salonu-kuchni. Powinny być jednak zbliżone stylistycznie. Jeśli decydujesz się na styl nowoczesny mebli kuchennych, kontynuuj go również w dziennej części salonu. I odwrotnie – jeśli do strefy wypoczynkowej kupujesz kanapę w rustykalnym stylu, niech meble w kuchni też będą nawiązywały do natury. Oczywiście, eklektyzm, czyli miszmasz stylistyczny też jest dozwolony – warto wówczas skonsultować się z dekoratorem wnętrz, który doradzi w dobieraniu dodatków i materiałów wykończeniowych.