Wyspa to jeden z najpopularniejszych trendów w aranżacji kuchni – jeśli tylko warunki architektoniczne wnętrza na to pozwalają, wyspa znajduje się w praktycznie każdej, nowopowstałej kuchni. Jeśli chcesz, aby w twojej wymarzonej kuchni również znalazła się wyspa, sprawdź o czym należy pamiętać, projektując ten element wystroju.

Dobrze wykonana wyspa kuchenna to nie tylko efektowna ozdoba kuchni, ale też funkcjonalna część jej wyposażenia. Wyspa może stanowić dodatkowy blat roboczy, pełnić role stołu czy baru, można na niej również ulokować zlew lub kuchenkę. Więcej o tym, dlaczego warto w projekcie kuchni uwzględnić wyspę, przeczytasz na http://kobietamag.pl/nowoczesna-kuchnia-wyspa-dlaczego-warto/

Wszystko na swoim miejscu

zajc-kuchnia

Aby wyspa faktycznie dobrze ci służyła, należy ją odpowiednio ulokować. Mebel ten może stanowić naturalną granicę pomiędzy kuchnią czy jadalnia lub aneksem kuchennym i salonem. Ważne jest natomiast, aby wyspa nie zakłócała ciągu komunikacyjnego.

W związku z tym należy zachować odpowiednie odległości. Dobrze jest utrzymać takie odległości, aby drzwiczki szafek kuchennych czy piekarnika znajdującego się w zabudowie, nie kolidowały z tymi pochodzącymi z wyspy. Szacuje się, że aby móc swobodnie pracować przy blacie wyspy kuchennej, przechodzić obok niej i otwierać szafki, odległość od pozostałych mebli powinna wynosić od 100 do 120 cm. W takich okolicznościach z kuchni korzystać będą mogły swobodnie dwie osoby.

Funkcje wyspy

wykańczanie małej kuchni

Wyspa kuchenna nie jest niczym innym, niż dużą, wolnostojącą szafką wykończoną blatem. Dlatego waśnie we wnętrzu wyspy zyskasz dodatkową powierzchnię do przechowywania różnych sprzętów kuchennych. Planując swoją wyspę kuchenną warto postawić na szuflady zamiast na szafki z otwieranymi drzwiczkami, zwłaszcza, jeśli będą one skierowane w stronę pozostałej zabudowy kuchennej. Takie rozwiązanie sprawi, że będziesz mógł znacznie łatwiej sięgać po przedmioty umieszczone w szufladach, niż gdybyś musiał „nurkować” do najniżej położonych półek w szafce.

Przy wyspie warto uwzględnić też miejsce na stołki barowe – dzięki nim będziesz mógł nie tylko wygodniej przygotowywać posiłki, ale też poczuć się w swojej kuchni, jak w prawdziwej knajpie.