W dobrze zaplanowanej kuchni powinny znaleźć się pewne niezbędne strefy, bez których wygodne korzystanie z pomieszczenia nie byłoby możliwe. Obok strefy przygotowywania posiłków czy przechowywania, w dobrze zaplanowanej kuchni należy uwzględnić strefę zmywania. Oto kilka porad, dzięki którym zaaranżujesz wygodny kącik do zmywania naczyń.

Gdzie umieścić zlewozmywak?

wykańczanie małej kuchni

Aby uniknąć niepotrzebnej krzątaniny, zlewozmywak powinien znajdować się w połowie drogi między lodówką a kuchenką. Wynika to z następstwa czynności, jakie wykonujesz podczas gotowania: najpierw wyciągasz produkty z lodówki, myjesz je, a następnie gotujesz. Należy jednak pamiętać, aby to sąsiedztwo nie było zbyt bliskie – przy zlewozmywaku należy zachować pustą przestrzeń blatu, która jest niezbędna nie tylko do wygodnego zmywania, ale również przechowywania najważniejszych przyborów. Specjaliści radzą, aby pozostawić przynajmniej 60 cm wolnego blatu.

Ponadto w bezpośrednim sąsiedztwie zlewu musi znaleźć się zmywarka – najlepiej, aby znajdowała się ona w szafce obok tej, w której zamontowany jest zlewozmywak. Przed włożeniem naczyń do zmywarki należy je opłukać, dlatego aby nie zachlapać całej podłogi, urządzenie powinno być w maksymalnej bliskości zlewu. Więcej praktycznych wskazówek odnośnie doboru elementów wyposażenia kuchni znajdziesz w artykule: Nowoczesna kuchnia bez górnych szafek.

Jaki zlewozmywak?

tap-791172_960_720

Na rynku dostępnych jest wiele modeli zlewozmywaków – od stalowych, przez kompozytowe, aż po kamienne. Obecnie największa popularnością cieszą się kompozytowe – wykonane są one z minerałów oraz żywic syntetycznych i do złudzenia przypominają kamień. Do tego są stosunkowo tanie i bardzo wytrzymałe.

Zastanów się również nad wielkością zlewozmywaka, jeśli twoja rodzina jest nieliczna, dwukomorowy zlew będzie tylko niepotrzebnie pochłaniał cenną przestrzeń.

Jeśli strefę zmywania umieścisz pod oknem, dobierz także odpowiednia baterię np. składaną. Dzięki temu element ten nie ograniczy swobody otwierania okna. Ponadto w strefie zmywania uwzględnij różnego rodzaju wieszaki, haczyki czy zasobniki, na których umieścisz ściereczki i ręczniki papierowe.