Na świątecznym stole nie może zabraknąć słodkości. Czym byłyby Święta Wielkiej Nocy bez mazurka? To tradycyjne polskie ciasto, pieczone specjalnie na tę okazję. Towarzystwa dotrzymuje mu sernik z bakaliami oraz baby wielkanocne, piaskowa i cytrynowa.
Mazurek staropolski
– 3 jajka
– 2 łyżki wody
– ¾ szklanki mąki krupczatki
– ¾ szklanki cukru pudru
– ¾ szklanki cukru kryształu
– ¾ szklanki roztopionego masła
– ¾ szklanki płatków migdałowych
– łyżeczka cynamonu
Masło ucieramy z cukrem pudrem. Cały czas ucierając dodajemy po jednym jajku (tylko dwie sztuki), mąkę i cynamon. Wyrobione ciasto odstawiamy w chłodne miejsce. Po godzinie rozwałkowujemy i wkładamy do formy. Smarujemy jajkiem rozmąconym z wodą i posypujemy płatkami migdałowymi i cukrem kryształem. Pieczemy ok. 40 minut w 160 stopniach.
Babka piaskowa
1 i ½ szklanki mąki pszennej
czubata łyżka maki ziemniaczanej
szklanka cukru pudru
kostka masła
4 jajka
2 łyżeczki proszku do pieczenia
cytryna
Masło ucieramy z cukrem pudrem, następnie dodajemy po jednym jajku, nie przestając ucierać. Przesiewamy mąkę. Wsypujemy proszek do pieczenia i dodajemy masło. Otrzeć skórkę z cytryny i wycisnąć sok. Wszystko wymieszać i przelać do formy. Piec ok. 40 minut w 180 stopniach.
Babka marmurkowa
4 jajka
2 szklanki mąki
szklanka cukru kryształu
225 g masła
2 łyżeczki kakao
1 łyżeczka proszku do pieczenia
opakowanie cukru waniliowego
Przesiewamy mąkę z proszkiem do pieczenia. Jajka ubijamy z cukrem kryształem i z cukrem waniliowym. Masę jajeczną dolewamy do mąki i wlewamy roztopione masło. Dzielimy ciasto na pół, do jednej części dosypujemy kakao. Jasną część ciasta wylewamy do formy. Na to wylewamy ciemną część i patyczkiem robimy zygzaki. Pieczemy ok. 60 minut w 160 stopniach.
Sernik z bakaliami
1 kg tłustego twarogu
4 jajka
2 szklanki cukru pudru
2 łyżki mąki pszennej
2 łyżki mąki ziemniaczanej
½ kostki masła
cukier waniliowy
szklanka bakalii (rodzynki, skórka pomarańczowa, orzechy)
Ser mielimy trzy razy, chyba że używamy już zmielonego twarogu z kubełka. Dodajemy jajka i cukier puder. Przesiewamy do tego mąkę i cukier waniliowy. Wlewamy roztopione masło i dodajemy bakalie według uznania. Przekładamy masę do formy, najlepiej do tortownicy z wyjmowanym dnem. Pieczemy ok. godzinę w 180 stopniach. Zamiast mąki ziemniaczanej można dodać budyń śmietankowy, kaszę mannę lub mąkę krupczatkę.
Wśród świątecznych potraw ustawiamy baranka z cukru i baranka z masła. Możemy pochować w domu lub w ogrodzie czekoladowe jaja, by dzieci bawiły się, szukając ich. Popularnym wyrobem czekoladowym z okazji Świąt są także wielkanocne zające. W końcu Post już się skończył.