Za godzinę wpadają znajomi a Ty nie wiesz co przygotować? Oto kilka prostych i szybkich propozycji dań i przekąsek, które idealnie sprawdzą się na spotkaniu z przyjaciółmi.

Ciasto francuskie z dodatkami:

Mrożone ciasto francuskie  można dostać w każdym sklepie i supermarkecie. Na pokrojone w kwadraciki ciasto nakładamy w zależności od upodobań :

wersja słodka: sezonowe owoce,dżem, czekolada

wersja wytrawna: smażone pieczarki, żółty ser, szynka, kurczak,  warzywa

Brzegi ciasta zlepiamy tworząc tzw. sakiewki. Całość po wierzchu smarujemy rozbełtanym jajkiem i wkładamy do nagrzanego piekarnika na około 20 minut. Do tej przekąski w wersji wytrawnej warto przygotować sosy i dipy, które jeszcze bardziej urozmaicą danie.

Parówki w cieście francuskim:

To kolejna wariacja na temat tego rodzaju ciasta. Będziemy potrzebować francuskiego ciasta, parówek, kilku plastrów żółtego sera i rozmąconego jajka. Ciasto kroimy na długie paski i obwijamy nimi parówki na przemian z kawałkami żółtego sera. Całość smarujemy jajkiem. Pieczemy w nagrzanym piekarniku około 30 minut.

Naleśniki z różnymi nadzieniami:

Smażymy kilkanaście naleśników według klasycznego przepisu (pomijając cukier, a wzbogacając przepis ziołami i przyprawami), następnie przygotowujemy różne wytrawne nadzienia. Może to być np. szpinak z fetą i czosnkiem, nadzienie jak w przypadku pierogów ruskich (równie świetnie pasuje do naleśników), podsmażona pierś z kurczaka z warzywami czy co tylko przyjdzie nam na myśl. Naleśniki wypełniamy nadzieniem a potem grillujemy lub podgrzewamy w piekarniku. Gdy są już gotowe, kroimy je na plastry i układamy na talerzach.

Szybka „chińszczyzna”:

Co prawda do oryginalnego przepisu jej bardzo daleko, ale jest smaczna i błyskawiczna w przygotowaniu. Potrzebujemy zupek chińskich (najlepiej ostrych), mrożonej mieszanki warzyw do potraw chińskich, piersi z kurczaka i sosu fix do chińskich dań. Najpierw podsmażamy kawałki kurczaka i dodajemy do niego warzywa. Następnie wszystko zalewamy sosem do którego dodajemy również przyprawy znajdujące się w zupkach (tylko przyprawy, tłuszcz w saszetkach wyrzucamy). Gdy sos z mięsem i warzywami lekko się poddusi dosypujemy pokruszony makaron. Czekamy aż makaron „wchłonie” wodę (jeśli makaron nadal jest surowy, warto wlać jeszcze wody). Po kilku minutach wyłączamy gaz i nasza „chińszczyzna” jest gotowa!