Dobra, świeża woda potrzebna jest każdemu tak samo jak tlen! Co znajduje się w wodzie i jaką wybrać?
Woda stanowi 70% powierzchni ziemi i 60% masy każdego człowieka. Dzięki wodzie możemy prawidłowo funkcjonować, gdyż jest ona rozpuszczalnikiem i nośnikiem substancji odżywczych, reguluje także ciśnienie tętnicze, temperaturę ciała, usuwa szkodliwe produkty przemiany materii i podnosi odporność. Woda sprawia, że skóra jest nawilżona, a tkanki i narządy dobrze odżywione.
Ile powinno się pić wody?
Lekarzy zalecają picie ok. 2 litrów wody (jest to jednak zależne od wagi, wieku i jeszcze kilku innych czynników) na dobę. Najlepiej gdy jest to woda źródlana, nie mineralna. Picie zbyt dużych ilości zmineralizowanej wody może być przyczyną kumulowania się niektórych składników w nerkach i wątrobie, co może prowadzić do choroby tych narządów. Dlatego najbezpieczniejsze są wody o niskiej i średniej mineralizacji.
Po co pić wodę?
Woda ułatwia trawienie i zwiększa przemianę materii. Reguluje również wszystkie procesy związane z ciepłotą ciała i ciśnieniem. Niedobór wody powoduje wysychanie błon śluzowych, które przestają być naturalną barierą dla drobnoustrojów. Przy niedoborze wody mózg jest mnie ukrwiony, przez co pojawiają się bóle głowy, kłopoty z koncentracją i sercem.
Wodę w większych ilościach powinny pić kobiety, szczególnie jeśli są na diecie odchudzającej lub oczyszczającej. Tyczy się to również osób cierpiących na zaparcia, przyjmujących większość ilość błonnik, a także kobiet karmiących. Niestety statystyczny Polak wypija przeciętnie 30 litrów wody mineralnej rocznie.
Rodzaje wód dostępne w sklepach:
Wody mineralne– czerpane z głębokich zbiorników, do których nie przenikają substancje szkodliwe. Wody mineralne zawsze zawierają korzystne dla zdrowia minerały jak : sód, wapń, żelazo itd..Woda nisko zmineralizowana zawiera do 500 mg pierwiastków w litrze, średnio zmineralizowana: od 500 do 1500 mg, a wysoko zmineralizowana ma więcej niż 1500 mg minerałów na litr.
Wody źródlane- również wydobywane są z warstw podziemnych, ale płytszych. Zazwyczaj się to wody średnio lub nisko zmineralizowane.
Wody stołowe- to czyste wody, który są mineralizowane zarówno naturalnie, jak i sztucznie. Powstają w wyniku zmieszania wody źródlanej albo pitnej wody podziemnej z naturalną wodą mineralną, solami mineralnymi czy też innymi składnikami mineralnymi.
Wody lecznicze- najlepiej je pić dopiero po konsultacji z lekarzem. Termin „woda lecznicza” oznacza, że jej działanie zdrowotne zostało potwierdzone w badaniach naukowych.