Kuchnia to serce każdego domu i mieszkania. To tu przygotowujemy i często również spożywamy posiłki i nie bez powodu mówi się, że najlepsze imprezy odbywają się właśnie w kuchni. Aby pomieszczenie spełniało swoją rolę w należyty sposób, należy zwrócić szczególną uwagę na jego aranżację. W tym artykule podpowiadamy, jak urządzić funkcjonalną kuchnię, w której gotowanie będzie czystą przyjemnością.

O tym czy nasza kuchnia będzie nam dobrze służyć decyduje nie tylko atrakcyjne wzornictwo frontów czy elegancko wykończone blaty. Bardzo ważne jest również umiejętne zagospodarowanie przestrzeni oraz zastosowanie sprawdzonych wnętrzarskich rozwiązań. Szczególnym wzywaniem jest urządzenie małej kuchni, a wiele ciekawych porad na ten temat znajdziecie na http://www.babskiswiat.com.pl/mala-kuchnia-ogromne-mozliwosci-wybierz-meble-ktore-pomoga-zaoszczedzic-przestrzen.html

Z podziałem na role

W funkcjonalnej kuchni należy przede wszystkim podzielić przestrzeń na podstawowe strefy: zapasów, przechowywania, przygotowywania posiłków, gotowania oraz zmywania. Ważne jest, aby przewidzieć miejsce, dla każdej z tych stres oraz zaplanować je we właściwym sąsiedztwie. Przykładowo przygotowanie każdego posiłku zaczniemy od wyciągnięcia niezbędnych do tego produktów z lodówki oraz szafki spiżarnianej. Następnie udamy się do zlewu w celu umycia produktów, a potem zaczniemy je przygotowywać na blacie roboczym.  Kolejnym etapem jest ewentualna obróbka termiczna, a na koniec przystępujemy do zmywania. Wszystkie te stanowiska mogą następować po sobie np. na planie liter L lub w trójkącie, w którego skład wchodzą rzędy szafek kuchennych oraz wyspa. Taki układ pozwoli nam na sprawne poruszanie się po wnętrzu.

Meble na miarę potrzeb

O wygodzie użytkowania kuchni decyduje również odpowiedni dobór blatów oraz szafek. Te pierwsze powinny znajdować się na poziomie odpowiadającym naszemu wzrostowi – inaczej będzie się pracowało przy blacie usytuowanym na wysokości 90 cm osobie liczącej 160 cm wzrostu, a zupełnie inne odczucia będzie miała ta licząca sobie 180 cm. Wygodny blat powinien „być niższy” od nas o około 70-80 cm.

W górnym rzędzie szafek najlepiej sprawdzą się półki, ponieważ łatwo zdejmiemy z nich potrzebne nam przedmioty. Ciekawym rozwiązaniem jest zastąpienie klasycznych szafek otwartymi półkami. Można na nich wyeksponować ładną zastawę czy dodatki, jednak w takim przypadku konieczne jest regularne usuwanie kurzu. Z kolei w dolnym rzędzie lepiej sprawdzą się szuflady – nie będziemy musieli wtedy „nurkować” do wnętrza szafek, aby znaleźć potrzebne przedmioty.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress