Kuchnia to miejsce, w jakim spędzamy dużo czasu. Szczególnie gdy mowa o osobach, dla których gotowanie jest wielką pasją. Dlatego właśnie warto postarać się, by stworzyć miejsce, w jakim będziemy z ogromną przyjemnością przebywać.

Oświetlenie jest niezbędne

Jednym z ważniejszych rzeczy jest oświetlenie. Tutaj istotne jest, by znaleźć odpowiedni kompromis między funkcjonalnością a estetyką. Chyba w żadnym innym pomieszczeniu w domu światło nie pełni tak praktycznej funkcji, jak ma to miejsce w kuchni. Tu bowiem pojawia się kwestia użyteczności światła. Zastosowanie odpowiednich lamp będzie miało wpływ na to, jak w takim miejscu będzie nam się pracowało. Światło nie może być na pewno za słabe. Nie będziemy wtedy widzieć wszystkiego dokładnie, a nasz wzrok na tym ucierpi. Szczególnie jeśli lubi gotować w nocy, albo raczej wieczorem, dobre światło będzie czymś nieodzownym. Więcej o dobrym oświetleniu przeczytasz w artykule Oświetlenie w kuchni? Postaw na funkcjonalność!

Wiele typów oświetlenia

Pamiętajmy, że oświetlenie w kuchni nie powinno się ograniczać do jednego rodzaju lamp. Górne światło to za mało w takim miejscu. Musimy zadbać o dobre doświetlenie blatu roboczego. To na nim bowiem będziemy wykonywać najwięcej czynności. Docenimy to światło podczas wykonywania bardziej precyzyjnych rzeczy jak filetowanie ryb. Wtedy bowiem musimy widzieć wszystko dokładnie, by dobrze wykonać kulinarne zadanie. Jeśli mamy stół, przy którym spożywa się w kuchni posiłki, to dobrze, by również w tym miejscu znajdowało się osobne światło. Świetnie sprawdzają się klosze skierowane ku dołowi, rzucają one światło dokładnie na stół i to, co się na nim znajduje.

stool-table-kitchen-wooden-large

Barwa światła

Barwa światła również ma znaczenie. Stosując cieplejszą barwę, potrawy prezentują się o wiele lepiej, wyglądają znacznie bardziej apetycznie. Do tego sami wiemy, jak upiorny efekt można uzyskać za sprawą zimnego, jasnego światła z lampy jarzeniowej. Na szczęście, obecnie przykłada się już większą wagę to oświetlenie, niż jeszcze parę lat temu. Dziś temat ten na pewno zyskał na wartości. Nie da się ukryć, że oprócz funkcjonalności ma duży wpływ na estetykę oraz ostateczny efekt aranżacji.