Dobór odpowiedniego oświetlenia do kuchni nie jest prostym zadaniem. Kuchnia jest specyficznym pomieszczeniem, w którym często przebywamy (zarówno w dzień, jak i również w nocy) i zły dobór oświetlenia może odbić się na dużo szybciej pogarszającym się wzroku i wadliwej postawie ciała.

W kuchni ważnych jest kilka rodzajów oświetlenia. Niestety wielu z nas ogranicza się tylko do jednego – ogólnego. Jest to błąd i jak najszybciej powinniśmy pomyśleć o oświetleniu dodatkowym – np. kierunkowym, które zapewni nam lepsze poruszanie się i korzystanie z kuchni. Co więcej, w połączeniu z oświetleniem głównym będzie stanowiło prawidłową dawkę światła.

Zacznijmy od oświetlenia sufitowego. W tym przypadku coraz częściej wykorzystuje się żarówki LED. Dają one zarówno dobre oświetlenie, jak i wyjątkowy klimat. Oświetlenie górne może mieć formę jednej większej lampy lub kilku mniejszych punktów świetlnych.

Kolejne miejsce, które wymaga oświetlenia to blat. Bardzo często dzieje się tak, że plecami zasłaniamy całe światło, które wychodzi z sufitu. Tym samym blat na którym przygotowujemy posiłek nie jest dostatecznie oświetlony – a przy takim nie trudno o przypadkowe skaleczenie. W celu oświetlenia blatu warto postawić na oświetlenie podszafkowe.

Miejscem wartym podświetlenia są także wnętrza szafek. Sprawdzi się ono szczególnie wieczorami i w nocy, gdy poszukujemy smacznych przekąsek. Nie wolno również zapomnieć o oświetleniu wychodzącym z okapu. Jest to szczególnie ważne, gdyż daje nam to dostateczne doświetlenie gorącej strefy gotowania. Gdy kuchnię mamy połączoną z jadalnia pamiętajmy również o zamontowaniu lampy nad stołem. Co istotne – warto powiesić ją na poziomie poniżej oczu – nada to szczególnego charakteru pomieszczeniu.

Jak będzie wyglądać oświetlenie w kuchni to tak naprawdę będzie zależało tylko od nas. Warto jednak zainwestować w więcej niż jedno oświetlenie – a tym samym zainwestować w nasze zdrowie i bezpieczeństwo.

***

„Obrazy i dekoracje w małym mieszkaniu” – zobacz!