Kuchnia to miejsce m.in. przygotowywania posiłków i prowadzenia rozmów. Spędzamy w niej bardzo dużą część naszego czasu. Warto więc zachować w niej najwyższe standardy czystości. Jak? Radzimy poniżej. 

Sprzęty AGD

Mikrofalówka
Przy użytkowaniu mikrofalówki zawsze pamiętajmy, by

przykryć podgrzewające się potrawy talerzem lub specjalną pokrywką. Zabezpieczą one przed rozpryskiwaniem się jedzenia na wszystkie strony. Gdy jednak musimy stawić czoła zabrudzeniom, wstawmy do urządzenia garnek z wodą i zagotujmy ją. Para z wody zmiękczy osady i jedynie co nam pozostanie to przetarcie wnętrza mikrofalówki szmatką wraz ze specjalnym preparatem przeznaczonym do czyszczenia mikrofalówek. W przypadku pozbycia się nieprzyjemnych zapachów, włóżmy do mikrofalówki kawałki skórki od cytryny. Zneutralizuje ona nawet najbardziej nieprzyjemne zapachy.

Zlewozmywak
Oprócz typowego czyszczenia zlewozmywaka poprzez mleczko do czyszczenia lub żel, w ciężkich przypadkach możemy wykorzystać pastę

czyszczącą oraz gąbkę ze specjalną powłoką do szorowania. Pasta ta pozwoli pozbyć się najbardziej uporczywych osadów.

Kuchenka
Kuchenka to niezwykłe urządzenie. Do jego czyszczenia używajmy jedynie miękkich ściereczek lub gąbek. Zawsze nanośmy na nie małe ilości preparatów czyszczących. W przypadku przypalonego mleka czy zeschniętych potraw używajmy specjalnych skrobaczek, które nie porysują powierzchni kuchenki. Nigdy do tego celu nie używajmy noży ani widelców. Jeśli mamy tradycyjne płyty kuchenne wyczyśćmy je specjalnym mleczkiem. Tego samego preparatu użyjmy do palników gazowych. Podobnie będzie z  ceramicznymi płytami.

Naczynia i sztućce

Naczynia
Wszelkich zabrudzeń i pozostałości po spaleniźnie możemy pozbyć się zanurzając garnek w wodzie z solą. Dodatkowo ściereczką z kolejną warstwą solą pocierajmy miejsca najbardziej przypalone. Kolejno domyjmy naczynie wodą z płynem.

Sztućce
Rozwiązaniem dla pociemniałych sztućców jest zanurzenie ich na 30 minut w kwaśnym mleku lub maślance. Po zanurzeniu należy je dokładnie wypłukać i osuszyć szmatką. Jeśli na sztućcach pojawią się plamy, spróbujmy użyć ściereczki z pastą do zębów.

foto: Photo credit: Nastassia Davis [www.nastassiadavis.com] / Foter.com / CC BY-NC