Mąka jest nieodzowna w każdej kuchni. W polskiej wykorzystuje się najczęściej mąkę pszenną i żytnią. Warto sięgnąć po inne jej rodzaje, by spróbować nowych potraw lub urozmaicić dotychczasowe.

 Najpopularniejsza jest mąka pszenna. W zależności od dania używa się jej konkretnego typu:

tortowa – nadaje się do ciast słodkich i ciasta pierogowego,

wrocławska – używana do ciast smażonych, gotowanych , drożdżowych, francuskich i półfrancuskich,

luksusowa – również do ciast smażonych i drożdżowych,

poznańska – świetna na pierogi, także do ciast kluskowych, zasmażek, sosów i na pizzę,

krupczatka – stosowana do wyrobu ciast kruchych, półkruchych oraz makaronu,

sitkowa – używana w przemyśle piekarniczym,

graham – składnik pieczywa graham,

razowa – ciemna mąka do wypieku chleba razowego, dobra także na naleśniki razowe czy makaron razowy.

Mąka żytnia używana jest przede wszystkim do wypieku chleba i dzieli się ją na:

jasna i pytlowa – oba rodzaje używane do wypieku pieczywa żytniego i mieszanego,

sitkowa – do chleba sitkowego, żytniego lub mieszanego, zawiera otręby,

starogardzka i razowa – ciemne mąki będące głównym składnikiem pieczywa razowego.

Z orkiszu, zwanego dziką pszenicą, wypieka się chleb orkiszowy oraz makarony. Potrawy z mąki orkiszowej są bardzo zdrowe i sycące.

Do zagęszczania zup używa najczęściej mąki ziemniaczanej. Dodaje się ją do budyniów i kisieli. Wykorzystywana także w kuchni chińskiej do zagęszczania sosów.

Mąka jęczmienna i mąka owsiana są zwykle dodawane do mąki pszennej lub żytniej przy wypieku pieczywa.

Czasem stosuje się w polskiej kuchni mąkę kukurydzianą jako dodatek do budyniów, kisieli czy musów lub miesza się ją razem z mąka pszenną przy wyrobie ciast smażonych lub gotowanych. Bardziej popularna w kuchni meksykańskiej czy indyjskiej. Robi się z niej ciasto na meksykańskie pierogi empanadas lub wyrabia hinduskie placki makki ki roti.

Mąka gryczana bywa dodawana do pieczywa lub ciasta naleśnikowego. Jest podstawowym składnikiem rosyjskich blin. Ponieważ nie zawiera glutenu, tak samo jak mąka sojowa, można ją używać do przyrządzania dań dla małych dzieci i alergików. Mąka sojowa jest popularna w kuchni azjatyckiej, zwłaszcza japońskiej. Robi się z niej makaron sojowy i ciasteczka kimako.

W kuchni orientalnej używa się również mąki ryżowej. Dobra dla chorych na celiakię z powodu braku glutenu. W kuchni indyjskiej przyrządza się w niej deser zwany koat pitha, czyli smażone banany w cieście ryżowym. W kuchni chińskiej i wietnamskiej wykorzystywana do makaronu ryżowego i papieru ryżowego.

Ostatnio coraz większą popularnością cieszy na Zachodzie mąka z amarantusa. Ziarna amarantusa mają dużo właściwości odżywczych. Roślina inaczej nazywana szarłatem, możemy ją spotkać w wielu polskich ogrodach. Mąkę z amarantusa możemy dodać do pieczywa, wyrobów cukierniczych i makaronów.

Mąka z ciecierzycy jest bardzo popularna w kuchni indyjskiej. Jest składnikiem pakor, czyli warzyw smażonych w cieście. Robi się z niej chlebki i koftę, czyli mięsne kulki. Również nie zawiera glutenu.

Mąki kukurydzianej, sojowej, ryżowej, z amarantusa i z ciecierzycy szukajcie przede wszystkim w sklepach ze zdrową żywnością lub na eko-jarmarkach.

Mąkę owsianą możecie zrobić sami, poprzez zmielenie płatków owsianych.