Wyspa kuchenna to niezwykle popularne zjawisko. I jest to popularność zasłużona. Przybliżamy dla Was 3 najważniejsze powody, dla których warto umieścić ją w kuchni. Opowiemy także, o czym należy pamiętać przy jej projektowaniu.

Nr 1 Oszczędność czasu, przyjemność z gotowania, funkcjonalność

Przedmioty same wpadają w ręce, ruchy są minimalistyczne i efektywne. Gotując na wyspie możemy poczuć się jak prawdziwy master chef. Idea wywodzi się z profesjonalnych kuchni restauracyjnych. Mistrzowski stopień funkcjonalności to główny wyznacznik dobrze zaprojektowanej wyspy.

Nr 2 Piękno, elegancja, trendy

Uwzględnienie wyspy w projekcie kuchni oznacza, że podążamy za tym, co aktualne i eleganckie. Jej fenomenem jest uniwersalność, dzięki której wpasuje się, zarówno w nowoczesne jak i klasyczne aranżacje. Odpowiednio stylizowana wyspa podkreśli klasę tradycyjnego wnętrza, prosta, o połyskujących frontach będzie „kropką nad i” w kuchni o rysie współczesnym. Świetnie sprawdzi się w dużej, przestrzennej kuchni oraz kuchni otwartej na salon. Mniejsze pomieszczenia chętniej przyjmą półwysep.

Nr 3 Spotkania, bliskość, wspólne gotowanie

Rozmowy przy krojeniu warzyw, mieszaniu sosu, wykrawaniu ciasteczek. Twarzą w twarz. To unikalne dla wyspy, że możemy być na przeciwko siebie, spojrzeć sobie w oczy. Zorganizowanie wspólnego gotowania staje się dużo prostsze. Zbliżymy się także do gości – kuchnia otwarta na salon pozwala być na bieżąco z imprezą/spotkaniem nawet jeśli gotujemy „na ostatnią chwilę”.

zajc-kuchnia2

Barowy luz – siedzenie na wysokim stołku, charakterystycznym dla wyspy, sprawi, że poczujemy się jak w ulubionej knajpce. Wiszące w powietrzu nogi zachcą zamachać, atmosfera rozluźni się. Wyspa bez AGD lub z jego minimum posłuży jako miejsce spotkań z przyjaciółmi. Przekąski, wino, napoje możemy wygodnie ulokować w szufladach, by mieć je pod ręką. Powiedzenie: „wszystkie najlepsze imprezy dzieją się w kuchni” nabiera nowego znaczenia.

Projektowanie wyspy kuchennej – wskazówki:

By wyspa spełniała więcej niż funkcję ozdobną, przygotowanie projektu powinien poprzedzić dokładny wywiad dotyczący naszych przyzwyczajeń oraz roli jaką wyspa ma spełniać. Należy zadbać o właściwą ilość przestrzeni wokół, odpowiednią lokalizację sprzętów, schowków (zgodnie z ich przyszłym przeznaczeniem). Nie ma mowy o przypadku. Trzeba także wziąć pod uwagę wzrost osób, które najczęściej pracować będą na wyspie.

Umieszczenie płyty grzewczej na wyspie oznacza montaż okapu co najmniej tak samo szerokiego jak płyta. W przypadku kuchni otwartej na salon neutralizowanie zapachów i wyłapywanie drobin tłuszczu ma szczególne znaczenie. Ze względów praktycznych najczęściej wykorzystuje się płytę ceramiczną lub indukcyjną. Montaż płyty gazowej jest możliwy,choć nie jest zalecany.

Jeśli w najbliższych otoczeniu są inne szafki czy sprzęty, 120 cm szerokości dla przejść wokół to absolutne minimum. Dodatkowo zapewni nam to miejsce na większą gromadkę współkucharzy.

Zlewozmywak jednokomorowy sprawdzi się świetnie jako uzupełnienie dla głównego zlewu. Jeśli to jedyny zlewozmywak w kuchni, warto pomyśleć o modelu wielofunkcyjnym, który posłuży jako deska do krojenia, pozwoli odcedzić makaron, sprawnie usunąć odpadki.

Design: Wyspa jest najbardziej widocznym punktem kuchni, często też łączy 2 pomieszczenia, dlatego tak ważne, by dobrze komponowała się z całym otoczeniem. Doskonale sprawdzą się tutaj rozwiązania bezuchwytowe – zyskamy czystość formy, wyspa będzie gładka, majestatycznie idealna, tajemniczo skryje w sobie całe bogactwo półek i schowków. Mamy także gwarancję, że nie zahaczymy o uchwyt, co przy wąskich przejściach czy większej ilości osób ma duże znaczenie.

zajc-kuchnia3

To zaledwie niektóre z istotnych wskazówek, które brać trzeba pod uwagę. Tak samo jak 3 zalety to jedynie ogólny wstęp do tego, jak przyjemnie i praktycznie może być w kuchni z wyspą. Po inspirację zapraszamy na http://www.meble-zajc.pl/

Powiedz nam, co lubisz w kuchni.