Kuchnia to wyjątkowe miejsce w każdym domu i mieszkaniu. Projektując jej wnętrze najczęściej mamy w perspektywie co najmniej kilka lat użytkowania. Korzystanie z tego pomieszczenia było wygodne i przyjemne każdy element musi być dobrze przemyślany. Szczegółowe planowanie jest istotne zwłaszcza w przypadku niewielkich metraży.

Sprzęt AGD

Jeśli mamy niewielką kuchnię, to warto planowanie zagospodarowania jej przestrzeni rozpocząć od wyboru urządzeń. Przede wszystkim trzeba zastanowić się, które sprzęty i o jakich parametrach są nam naprawdę potrzebne. Obecnie mamy bardzo duży wybór sprzętów o niewielkich gabarytach. W małym pomieszczeniu warto sprawdzić, czy sprzęty pod zabudowę nie będą zajmowały więcej miejsca niż tradycyjne. Warto także zastanowić się, jakie czynności w obecnej kuchni sprawiają kłopot. Jeśli trudno Ci się schylać do piekarnika, np. z powodów zdrowotnych, to pomyśl o umieszczeniu go w nowej kuchni na odpowiedniej wysokości.

Meble

Optymalne wykorzystanie przestrzeni uzyskasz dzięki zakupowi mebli na miarę. Wykorzystanie nawet trudnodostępnych narożników oraz przestrzeni blisko sufitu jest możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań. Warto przemyśleć, czy funkcji półki nie może spełniać parapet lub odpowiednio zamontowane płyty karton gips. Można z nich zrobić eleganckie półki i dla większego efektu, wbudować w nie punktowe oświetlenie.

Ściany, sufity i podłoga

W kuchni zazwyczaj panuje wyższa temperatura oraz wilgotność. Wybierając materiały wykończeniowe trzeba o tym pamiętać. Jeśli na ściany zamierzamy położyć płytę karton gips, (www.siniat.pl) to koniecznie tzw. ”zieloną”, która jest odporna na działanie pary wodnej. Jeśli chodzi o podłogę oraz okolicę nad blatami szafek, to trzeba wybrać łatwo zmywalne materiały. Świetnie sprawdzą się tradycyjne płytki, ale w przypadku ścian można też użyć szkła lub nawet lustro, które optycznie powiększy przestrzeń.

Oświetlenie

Odpowiednie lampy mogą nie tylko zapewnić bezpieczeństwo i komfort pracy w kuchni, ale także nadać jej wyjątkowy styl. Jeśli pomieszczenie jest dość wysokie, to ciekawym rozwiązaniem może być zamontowanie podwieszanego sufitu z płyty karton gips, a na nim halogeny lub paski typu LED. W ten sposób można rozmieścić źródła światła tak, aby jasno było w miejscach, w których najczęściej będziesz pracować.