Zlewozmywak jest nieodłącznym elementem wyposażenia każdej kuchni. Wprawdzie w większości nowo wykończonych wnętrz znajduje się również zmywarka, jednak w zlewozmywaku myjemy ręce w trakcie przygotowywania posiłków, płuczemy warzywa i owoce, a także czyścimy większe naczynia i garnki. Aby korzystanie ze zlewu było wygodne, musimy odpowiednio zaplanować tę strefę w swojej kuchni.

Zmywanie naczyń to chyba najmniej lubiany z domowych obowiązków. Szczęśliwie, dzięki zmywarce nie musimy tracić czasu i energii na czyszczenie wszystkich talerzy, szklanek czy sztućców. Nie oznacza to jednak, że zlewozmywak jest nam niepotrzebny – wręcz przeciwnie. Bez niego nie moglibyśmy wygodnie korzystać z kuchni. Oto kilka sprawdzonych wnętrzarskich trików, dzięki którym zaaranżujemy funkcjonalny kącik do zmywania.

Lokalizacja

Zlew ikona

Idealnym położeniem dla zlewozmywaka będzie miejsce, gdzie inne meble oraz kuchenne sprzęty nie będą ograniczały swobody naszych ruchów. Nad zlewem nie powinny znajdować się szafki wiszące lub jeśli będą, to powinny mieć specjalny rozmiar. Dzięki temu nie będziemy się o nie uderzać głową. Z kolei po bokach zlewu powinien znajdować się pusty blat kuchenny – najoptymalniejszym rozwiązaniem będzie pozostawienie 60 cm z każdej strony. Ponadto warto zlokalizować zlewozmywak w pobliżu zmywarki oraz lodówki.

Wybór zlewozmywaka

Na rynku dostępne są przede wszystkim zlewozmywaki jedno- i dwukomorowe oraz ich odmiany. To, który z modeli wybierzemy jest uzależnione np. od częstotliwości, z jaką gotujemy w domu. Jeśli zdarza się to nam jedynie okazyjnie, nie warto tracić miejsca na dwukomorowy zlewozmywak. W artykule http://www.eoborniki.pl/zycie-i-styl/dom/6972-jaki-zlewozmywak-wybrac-do-kuchni.html znajdziemy więcej porad odnośnie wyboru zlewozmywaka.

Akcesoria

1387351_water_drop_2

O funkcjonalności kącika do zmywania decyduje nie tylko zlewozmywak, ale również bateria. Model, jaki wybierzemy do swojej kuchni powinien kierować strumień wody na środek komory zlewu – dzięki temu będziemy mogli łatwo myć nawet duże naczynia. Całość aranżacji dopełnią dozowniki na mydło oraz płyn do mycia naczyń.