Jeżeli nie przepadamy za chłodnym, nowoczesnym wystrojem kuchni, w której panuje geometria, a głównym materiałem jest metal, z pewnością będziemy poszukiwać drewnianych elementów wystroju, jak i dodatków, a także drewnianych sprzętów.

Drewno znajdziemy w każdej, tradycyjnej kuchni lub kuchni o tradycyjnej aranżacji. Ma ono wielu swoich zwolenników z racji tego, że nadaje pomieszczeniu ciepłego, przytulnego klimatu. Poza tym drewno to materiał o wiele bliższy naturze. Kojarzony z przytulnymi domkami na wsi.

Z drewna z kuchni możemy mieć przede wszystkim szafki kuchenne, a także blaty. Aby jednak drewniany blat był wytrzymały, musi być bardzo dobrze przygotowany. Jest to bowiem mimo wszystko miękki materiał, który łatwo się rysuje, plami i odkształca.

Dobrze jest połączyć drewniane szafki z kamiennymi blatami. Materiały te dobrze do siebie pasują, jako że każdy z nich jest naturalny. Nie polecałabym jednak zastosowania eleganckiego marmuru, który raczej średnio pasowałby do klasycznej w wystroju kuchni. Do tego dobrze dobrana umywalka (np. nablatowe umywalki w castoramie)

Dodatkowymi akcentami z drewna mogą być elementy wyposażenia, takie jak chlebaki, misy, deski do krojenia, łyżki i wiele innych.

Bardzo dobrze prezentują się kuchenne gadżety z giętego drewna, które wyglądają niezwykle oryginalnie. Są doskonałym połączeniem tradycyjnego materiału z modnym designem.

Niektórzy często rezygnują z drewna w kuchni ze względów bezpieczeństwa. Drewno bowiem, jak wiadomo, jest najlepsza pożywką dla ognia. Nie należy popadać jednak z skrajności. Zachowując wszelkie zasady bezpieczeństwa z powodzeniem możemy cieszyć się tradycyjną kuchnią „w drewnie”.