Bielone drewno, firanki w oknach, wszechobecna lawenda – to staje nam przed oczami, gdy myślimy o stylu prowansalskim. Jak osiągnąć taki efekt?

Zestawy mebli kuchennych w stylu prowansalskim – jakie powinny być?

Takie aranżacje wyglądają niezwykle ciepło i przytulnie, kojarzą się z brakiem pośpiechu, sprawiają wrażenie rodzinnych i kobiecych. W kuchni wyjętej z wiejskiego domku na południu Francji znakomicie wyglądać będzie kredens. Jeżeli mamy taki mebel, możemy odnowić go, pomalować na biało, zrobić przecierki czy ozdoby metodą decoupage. Ale również gotowe zestawy mebli kuchennych potrafią znakomicie wpasować się w styl Prowansji. Wybierać należy te w jasnych kolorach, ideałem będzie czysta biel lub écru, może to być również bardzo jasne drewno. Nieco rustykalnego charakteru dodadzą kuchni ozdobne frezy na frontach, górne szafki natomiast mogą mieć witrażowo przeszklone drzwiczki. Idealnym wykończeniem dla tego stylu będą blaty z naturalnego drewna, ewentualnie kamienne.

Czy warto wybierać gotowe zestawy mebli kuchennych?

Wybór mebli do kuchni nigdy nie jest sprawą prostą – bardzo ważny jest nasz gust, ale także ich funkcjonalność. Urządzając wnętrze w takim swojskim i swobodnym klimacie, jakim jest styl prowansalski, wiele osób może się zastanawiać, czy gotowe rozwiązania to dobry pomysł. Tymczasem warto docenić fakt, że nowoczesne gotowe zestawy mebli kuchennych oferują szerokie możliwości dostosowania. Decydując się na określone wymiary i liczbę szafek z katalogu, można często wybierać spośród różnych frontów i blatów albo z kolei skomponować komplet odpowiedniej wielkości z gotowych już szafek. Gotowe zestawy mebli kuchennych dostępne są w najróżniejszych stylach, a białe drewno i jego imitacje cieszą się niesłabnącą popularnością – z pewnością więc uda się taki znaleźć. Często można również dobrać uchwyty, które dodatkowo podkreślą charakter naszej kuchni. W ostateczności możemy również samodzielnie w ten sposób podrasować gotowy zestaw nabyty w korzystnej cenie.

Na co zwracać uwagę, by urządzić kuchnię w stylu prowansalskim?

Stylowe wnętrze w każdym przypadku wymaga dopracowania szczegółów. W przypadku, gdy wybieramy zestawy mebli kuchennych w stylu prowansalskim, oprócz kolorów warto zwracać uwagę również na wykończenia. Jak już wspomnieliśmy, znacznie lepsze od prostych, gładkich powierzchni będą drzwiczki i szuflady z ozdobnymi wgłębieniami, uchwyty znakomicie będą wyglądać mosiężne lub ceramiczne. Te proste i jednolite, nowoczesne gotowe kuchenne meble zestawy również można zaadaptować do prowansalskiego stylu, nadrabiając dodatkami. Wówczas wykończenie szafek powinno być matowe. Ciekawy efekt można uzyskać poprzez dodanie do takich mebli starego drewnianego stołu – zależnie od wielkości dostępnej przestrzeni albo dużego, dla całej rodziny, albo chociażby w formie przerobionej na opuszczany blat. Wnętrzarskim „must have” prowansalskiego stylu będą przy nowoczesnych szafkach również krzesła w rustykalnym stylu oraz drewniane blaty.

Jakie wybrać dodatki do kuchni w stylu prowansalskim?

W takim stopniu jak zestawy mebli kuchennych – a prawdopodobnie nawet w większym – wpływ na styl mają dodatki. Prowansja kojarzy się z aromatyczną lawendą, warto więc umieścić donicę pokojowej odmiany na parapecie lub w innym widocznym miejscu. Jeśli kuchnia jest zbyt mało nasłoneczniona, większą tolerancję na warunki uprawy mają fioletowe wrzośce. Zresztą lawendę wykorzystać można też jako dekoracyjny motyw na zasłonach, ściereczkach, ozdobnych deseczkach, a nawet zastawie. Swojski i przytulny charakter oraz aromat pozwolą nadać także zioła przyprawowe uprawiane w doniczkach – tymianek, rozmaryn, mięta, bazylia. Dodatkowo będziemy mieli świeże listki zawsze pod ręką. Idealnie prowansalskie wnętrze dopełnią również urocze zasłonki w kuchni z oknem, poduszki na krzesłach w części jadalnej, lniane serwetki. Paleta kolorystyczna dodatków, pojemników do przechowywania, garnków – wszystkiego, co jest na widoku – powinna być jak najbardziej naturalna, w odcieniach beżu z dodatkiem fioletu i zieleni.