Aby nie dopuścić do zatłuszczenia wszystkich sprzętów w kuchni i ograniczyć rozchodzące się po całym mieszkaniu zapachy, potrzebujemy skutecznego okapu. Jest to jeden z elementów aranżacji, który jest nie tylko niezwykle funkcjonalny, ale może nadać wnętrzu ciekawego wyglądu i charakteru.

Ochrona przed tłuszczem i zapachami

Gotowanie dla niektórych jest formą relaksu i nawet po ciężkim dniu najlepiej odpoczywają właśnie w kuchni. Zazwyczaj w trakcie gotowania po całym mieszkaniu, a czasem nawet bloku, rozchodzą się nieziemskie zapachy. Czasem jednak zapomnimy, że mamy potrawę na ogniu lub gotujemy rzeczy, które w trakcie przygotowywania nie pachną zbyt zachęcająco. W takich momentach odruchowo włączamy okap kuchenny, którego zadaniem jest niwelowanie takich zapachów. Jednocześnie chronimy sprzęty kuchenne, meble oraz ściany, które w trakcie naszych kulinarnych przygód są skazane na osiadanie się na nich tłuszczu. Warto zatem kupić okap, który zniweluje te nieprzyjemne aspekty i pozwoli nam się oddać kuchennym rewolucjom w naszym mieszkaniu.

Pochłaniacz czy wyciąg?

Wybierając okap kuchenny staniemy przed wyborem, czy w naszej kuchni lepiej sprawdzi się pochłaniacz, czy może jednak wyciąg. Okapy te różnią się między sobą rodzajem wykonywanej pracy. Pochłaniacze działają w obiegu zamkniętym: powietrze jest zasysane do urządzenia, a następne przepuszczane przez specjalne filtry. W taki sposób oczyszczone powietrze trafia z powrotem do naszej kuchni. W obiegu otwartym funkcjonują natomiast wyciągi. Powietrze, które zanieczyszczone zostało dymem i różnego rodzaju zapachami, zostaje zassane i wydalone przewodem wentylacyjnym na zewnątrz. Pamiętajmy jednak, że urządzenia tego typu nie nadają się do każdej kuchni. Niezbędne jest bowiem podłączenie okapu do szybu wentylacyjnego, a nie zawsze jest taka możliwość.

Najczęściej wybierane okapy kuchenne

Producenci oferują nam coraz więcej modeli okapów, w których stosuje się coraz to nowsze rozwiązania techniczne. Wybierając okap najczęściej zwracamy uwagę na jego estetykę i dopasowanie do wnętrza, a dopiero potem pod uwagę bierzemy parametry urządzenia. Duże znaczenie ma dla nas sposób i miejsce montażu okapu. Z tego względu wyróżnić możemy okapy przyścienne, które montuje się bezpośrednio do ściany. Rura odprowadzająca wszelkie zanieczyszczenia ukryta jest w charakterystycznym, długim kominie. Jest to coraz chętniej wybierany model, który doskonale pasuje do nowoczesnych aranżacji. W małych pomieszczeniach rozwiązaniem jest zamontowanie okapu podszafkowego. Instaluje się je bezpośrednio pod szafką kuchenną, przez którą przechodzi jeszcze rura. Niestety, ale w parze z jego niewielkimi rozmiarami idzie także mała wydajność.