Urządzanie kuchni to nie lada wyzwanie – musimy pomieścić w niej wiele niezbędnych sprzętów i sprytnie zorganizować przestrzeń, by umożliwiała komfortowe gotowanie czy przechowywanie żywności. Należy pomyśleć o wielu rzeczach: meblach kuchennych, kuchence, piekarniku… Do wymienionej listy trzeba dodać również okap, chociaż jego rola często jest bagatelizowana – jak się okazuje, niesłusznie.

Funkcjonalność

Okap służy przede wszystkim do pochłaniania zapachów gotowanych lub smażonych potraw – dzięki niemu po mieszkaniu nie roznosi się woń przyrządzanej ryby bądź lekko przypalonego ciasta. To jednak zaledwie jedna z wielu funkcji tego urządzenia. Sprawia ono również, że na szafkach nie gromadzi się brud czy tłuszcz pochodzący z oparów unoszących się w kuchni podczas gotowania dań, zostaje także usunięta nadmierna wilgoć. Umiejętnie dobrany okap może stać jednocześnie ozdobą kuchni.

Podstawowa klasyfikacja

Okap, w zależności od rodzaju montażu, może działać jak wyciąg lub pochłaniacz. W pierwszym przypadku urządzenie zostaje podłączone do kanału wentylacyjnego i pracuje w systemie otwartym. Należy przy tym bezwzględnie pamiętać, żeby nie podłączać okapu do zbiorczego kanału wentylacyjnego ani do wentylacji grawitacyjnej, jeśli w mieszkaniu funkcjonuje urządzenia z grawitacyjnym odprowadzaniem spalin; mogłoby to spowodować powrót oparów do pomieszczeń mieszkalnych. Drugim rodzajem okapu jest pochłaniacz, najczęściej stosowany w zwykłych mieszkaniach; tutaj opary ulegają przefiltrowaniu i są wydmuchiwane z powrotem do mieszkania.

Rodzaje okapów

Oprócz podstawowej klasyfikacji okapy kuchenne można podzielić jeszcze na kilka rodzajów. Ze względu na miejsce położenia wyróżnia się okapy przyścienne – instalowane bezpośrednio przy ścianie, między szafkami kuchennymi, a także wyspowe (przymocowane do sufitu), uchylne, podszafkowe lub szufladowe. W dalszej kolejności trzeba wybrać, czy chcemy, by okap miał jeden czy dwa silniki, jaka powinna być jego wydajność oraz jak głośno ma pracować. Jak widać, wybór może okazać się bardziej skomplikowany, niż wydawało się nam na początku. Jeśli mamy wątpliwości, przy zakupie warto poprosić o radę sprzedawcę.jak dobrać okap pochłanianie zakupów