Okap kuchenny to urządzenie montowane w kuchni, którego zadaniem jest odprowadzanie zapachów oraz oparów, jakie naturalnie powstają podczas gotowania, a także sprzątania.

Dobry okap powinien również dodatkowo pochłaniać nadmiar wilgoci, który w pomieszczeniu kuchni również może być utrapieniem. Dzięki swej użyteczności, okap stał się jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdej kuchni, niemal tak ważnym jak kuchenka czy lodówka.

Na rynku jest bardzo wiele rodzajów okapów i aby wybrać ten najbardziej dla nas odpowiedni, należy dokładnie poznać ich parametry i funkcje.

Podstawowe różnice w poszczególnych modelach okapów to moc, zastosowana technologia oczyszczania powietrza, a także rodzaj zainstalowanych filtrów.

Zanim więc zdecydujemy się na zakup konkretnego okapu, musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jak zabudowana jest nasza kuchnia? Ile miejsca przeznaczyć możemy właśnie na okap? Czy mamy łatwy dostęp do szybu wentylacyjnego, do którego to musi być przecież podłączony komin okapu.

Najlepiej, jeżeli już w momencie projektowania kuchni, zaplanujemy jej wyposażenie uwzględniając miejsce dla okapu. Wówczas z pewnością uda nam się ładnie wkomponować go w całość pomieszczenia i odpowiednio zaaranżować podczas wykończenia.

Poza wymienionymi, inne cechy okapu to ilość zużywanego powietrza, które jest wydalane na zewnątrz, koszt eksploatacji oraz fakt, czy konkretny model okapu wymaga, abyśmy mieli dodatkową kratkę wentylacyjną.

A o tym, jak zamontować okap dowiedzieć możecie się z filmiku: