Co prawda okap nie jest najważniejszym elementem kuchni, jednak przy jego doborze musimy wziąć pod uwagę kilka czynników, by znaleźć odpowiedni model do naszych potrzeb. Na co musimy zwracać uwagę?

Rodzaje

Wśród nowoczesnych okapów możemy rozróżnić dwie kategorie. Jedna to okap ozdobny, który staje się niemalże najważniejszym elementem. Druga to model całkowicie niewidoczny i w skrytości wykonujący swoją pracę. Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj świetnie sprawdzą się w kuchni zarówno jako dodatkowy ciąg powietrzny, jak i pochłaniacz zapachów.

Okapy kominowe

Okapy powieszone na ścianie, zwane kominowymi, same w sobie stanowią element dekoracyjny kuchni, niczym się ich nie obudowuje. Są wśród nich modele narożne i – ostatnio bardzo modne – skośne. Oddzielną grupę stanowią okapy wyspowe przeznaczone do montażu nad wyspą kuchenną, które muszą się dobrze prezentować z każdej strony. Planując sufit podwieszany w kuchni czy szafki kuchenne, trzeba zwrócić uwagę na długość przewodu, którym jest od góry zakończony okap kominowy. Aby okap ładnie się prezentował, przewód powinien sięgać do sufitu. Nie zawsze jest możliwość dokupienia brakującego odcinka.jak dobrać okap

Okapy do zabudowy

Modele te mogą być częściowo widoczne, wówczas mówimy o modelach teleskopowych, zwanych też szufladkowymi, albo całkowicie ukryte. Te ostatnie mogą być zamontowane w dnie szafki wiszącej nad kuchenką (szafkowe zintegrowane) albo za frontem kuchennym (uchylne). Oryginalnym rozwiązaniem są okapy przeznaczone do zabudowy w ścianie nad blatem kuchennym. Nowością są okapy szczelinowe. Zamiast widocznych od spodu okapu kratek, przez które przepływa powietrze i na których osadzają się tłuszcze i inne zanieczyszczenia, mają one szczeliny. Dzięki temu wyglądają bardziej dekoracyjnie i są chętnie stosowane w kuchniach otwartych na salon.

Techniczne specyfikacje

Okapy zasilane są prądem o napięciu 230 V. W pobliże okapu trzeba więc doprowadzić instalację elektryczną z gniazdem, do którego będzie podłączony. W zależności od rodzaju okapu gniazdo elektryczne umieszcza się w szafkach wiszących (dla okapów do zabudowy) lub w takim miejscu, aby było jak najmniej widoczne, na przykład w obudowie okapu kominowego. Jeśli decydujemy się na okap wyspowy, podłączenie do wentylacji i instalacji elektrycznej musi być wyprowadzone bezpośrednio nad okapem.