Okap kuchenny to bardzo ważna część wyposażenia. Pochłania on zapachy, jakie unoszą się podczas przygotowywania potraw. Dzięki temu nie czujemy ich w całym domu. Na pewno jeszcze bardziej docenimy to urządzenie, gdy posiadamy otwartą kuchnię, w której nie można po prostu zamknąć drzwi, gdy gotuje się różna aromatyczne dania.

Ważne kwestie

Wydawałoby się, że nie jest to urządzenie skomplikowane, więc wybór nie jest trudny. Jednak trzeba pamiętać o kilku sprawach, jeśli chcemy wybrać odpowiednie urządzenie. Na pewno trzeba przemyśleć, jakie są nasze potrzeby. Wiadomo bowiem, że do otwartej kuchni potrzebujemy bardziej wydajnego urządzenia.

Wydajność

Większą wydajność mają z pewnością okapy kominowe. Są one dużych rozmiarów oraz posiadają szerszą rurę, jaka odprowadza niechciane substancje zapachowe wprost do komina wentylacyjnego. Trzeba wiedzieć, że zajmują one sporo miejsca, a nad nimi już nie powiesimy dodatkowej szafki. Dlatego na pewno musimy to uwzględnić w projekcie. Są niestety również droższe od standardowych podszafkowych modeli.

Okap podszafkowy

Z kolei, gdy mamy niewielkich rozmiarów kuchnię, to rzecz jasna okap kominowy będzie zajmował za dużo miejsca. Dlatego w tym wypadku na pewno o wiele bardziej sprawdzi się okap podszafkowy. Można go ładnie wkomponować w kuchenne meble, ponieważ występuje w dużej ilości modeli, rozmiarów i kolorów. Dlatego na pewno uda się wybrać coś odpowiedniego.

kitchen-1085990_960_720

Okap wyspowy

Do kuchni dużych, gdzie decydujemy się na wyspę na środku pomieszczenia, idealne są okapy wyspowe. Montuje się je do sufitu, przez co mogą pochłaniać nieprzyjemne zapachy bezpośrednio znad kuchenki. Są one tak wydajne, jak okapy kominowe, jednak podobnie jak w ich przypadku cena nie jest najniższa. Jednak na pewno rekompensuje to ich piękna forma. Można bowiem znaleźć naprawdę ładne wzory okapów kuchennych, które będą prawdziwą ozdobą kuchni. Dla dociekliwych, więcej informacji można znaleźć pod linkiem http://hobbydom.pl/kupujemy-okap-kuchenny-zobacz-jakimi-parametrami-kierowac-sie-przy-wyborze/.

Okap do zabudowy

W niektórych kuchniach sprawdzają się okapy do zabudowy. Jeśli nie chcemy, by to urządzenie rzucało się oczy, to będzie właśnie dobry wybór. Szczególnie popularne są okapy teleskopowe, jakie mają małe rozmiary i są właściwe niewidoczne w zabudowie. Jednak trzeba pamiętać, że małe rozmiary to również mniejsza wydajność. Dlatego warto przemyśleć taki wybór.