Po śniadaniu wielkanocnym czas na obiad. Na świątecznym stole nie może zabraknąć żurku i białej kiełbasy. A co powiesz na aromatyczną nadziewaną kaczkę albo delikatnego królika w śmietanie? Kulinarna polska tradycja obfituje w wiele pysznych potraw. Podajemy niektóre z nich.
Żurek w chlebie
– 2 szklanki zakwasu na żurek
– 1,5 litra wody
– 60 dag surowej białej kiełbasy
– 4 jajka ugotowane na twardo
– pieprz
– sól
– liść laurowy
– majeranek
– kilka ziaren ziela angielskiego
Zakwas na żur możemy kupić gotowy lub zrobić w domu. Najszybszy przygotowuje się zalewając w dzbanku 10 dag żytniej razowej mąki 0,5 litra przegotowanej ciepłej wody. Miksturę mieszamy, przykrywamy ściereczką i pozostawiamy w ciepłym miejscu na trzy dni, co jakiś czas mieszając. Dla lepszego smaku czynności te można powtórzyć dolewając wody i dosypując kolejną porcję mąki.
Jeśli mamy już żur, możemy przystąpić do gotowania białej kiełbasy. Układamy ją w garnku, przyprawiamy i zalewamy wodą. Możemy dodać dwa ząbki czosnku. Gotujemy od 15 do 20 minut. Do wywaru, który pozostał po kiełbasie, wlewamy zakwas i trzymamy na ogniu przez kilka minut. Kiełbasę kroimy w plastry, jajka na twardo dzielimy na cząstki, ewentualnie doprawiamy. Zupę rozlewamy do bochenków.
Od okrągłego bochenka odcinamy górę, która będzie służyć za przykrywkę. Wyjmujemy chleb ze środka, tak by powstała miska. Smarujemy wnętrze białkiem i zapiekamy w piekarniku przez 10 minut w 180 stopniach.
Królik w śmietanie z pieczarkami
– królik
– 2 łyżeczki mąki
– 500ml śmietany kremówki
– 1 l bulionu warzywnego
– 250 ml białego wytrawnego wina
– 200 g pieczarek
– 1 cebula
– główka czosnku
– sól, pieprz
– kilka liści szałwii
– gałązka tymianku
– gałka muszkatołowa
Mięso oczyszczamy i dzielimy na części. Następnie obtaczamy w mące i smażymy na oleju na rumiano. Poszatkowaną cebulę szklimy na maśle dosypując do niej odrobinę gałki muszkatołowej. Mięso przekładamy do brytfanki, zasypujemy cebulą, dodajemy szałwię i tymianek. Smażymy razem kilka minut, po czym zalewamy bulionem i szklanką białego wina. Duś 30 minut. W razie potrzeby dolej wodę. Kilka łyżek wywaru zmieszaj ze śmietaną, po czym wlej ją do brytfanki. Pieczarki pokrój w talarki i podsmaż na maśle. Dodaj je do reszty i całość trzymaj jeszcze chwilę na ogniu. Danie to można podać z puree ziemniaczanym z dodatkiem masła, jogurtu i gałki muszkatołowej lub z ziemniakami pieczonymi z rozmarynem.
Biała kiełbasa pieczona z karmelizowaną cebulą
– 2 pęta kiełbasy
– 3 duże cebule
– sól
– pieprz
– majeranek
– gałka muszkatołowa
– oliwa z oliwek
Pęta kiełbasy układamy ciasno w natłuszczonej brytfance. Doprawiamy majerankiem i pieprzem. Cebulę kroimy w piórka. Przyprawiamy szczyptą soli, pieprzu i gałki muszkatołowej. Smażymy na oliwie do uzyskania brązowego koloru, czyli ok. 30 minut. W razie przypalenia dolewamy odrobinę wody. Kiełbasę pieczemy ok. godzinę w 180 stopniach. Po wyjęciu posypujemy kiełbasę cebulą.
Kaczka nadziewana kaszą, wątróbką i groszkiem
– kaczka
– woreczek kaszy gryczanej
– puszka groszku
– 20 dag wątróbki drobiowej
– zioła prowansalskie
– pieprz
– majeranek
– olej
Kaszę gotujemy. Wątróbkę razem z cebulą podsmażamy na oliwie i mielimy po przestygnięciu lub bardzo drobno kroimy. Mieszamy z groszkiem i przyprawami. Kaczkę rozcinamy u dołu i delikatnie oddzielamy kości od mięsa bardzo ostrym nożem. Skórę nacieramy olejem wymieszanym z ziołami prowansalskimi. Nadziewamy kaczkę i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Kilogramową kaczkę pieczemy przez godzinę. Kilogram mięsa to jedna godzina pieczenia.
Smacznego i Wesołych Świąt!