Każdy w wyposażeniu swojej kuchni powinien mieć elegancki serwis do kawy. Najlepiej żeby był to wyjątkowy zestaw, ponieważ to właśnie z jego użyciem, podawać będziemy naszym gościom kawę i to najczęściej nie w kuchni, ale w salonie. Dobrze więc jest zadbać o to, aby nasz serwis do kawy, pasował do wystroju i klimatu naszego pokoju gościnnego. Może się to wydać pewną „nadgorliwością” jednak z pewnością nie dla tych, dla których picie kawy jest swego rodzaju rytuałem.

Jeżeli pijemy kawę także dla samego picia, a nie tylko jej WYPICIA, zadbamy o to, aby miała ona odpowiedni smak, była jak najlepiej zaparzona i podana.

Rodzaj serwisu do kawy, zależny jest również od tego, jakiego rodzaju kawę lubimy pić popołudniami. Inaczej bowiem wyglądają filiżanki do espresso, a jeszcze inaczej do cappuccino czy latte.

Podstawowym kryterium, jakim kierujemy się przy zakupie serwisu do kawy jest to, czy ma być on tradycyjny czy też nowoczesny. Zarówno w jednej, jak i o drugiej grupie znajdziemy całą masę okazów w przeróżnych kształtach, o rożnych kolorach i wzorach. Wszystko zależy więc od naszego gustu. Jeżeli jednak kupujemy serwis, który nie ma być ani prezentem, ani dekoracją, zwróćmy również uwagę na to, czy jest on praktyczny. Sprawdźmy, jak filiżanka trzyma się w dłoni, czy stabilnie utrzymuje się na talerzyku, jaka jej jest pojemność.

Nie zapominajmy również o łyżeczkach, które najczęściej nie są dołączone do serwisu, a które są niezbędne do podania kawy. Sugerowałabym również ich dopasowanie do rodzaju filiżanek i talerzyków.