Gdy w naszym życiu pojawia się dziecko, staramy się dostosować wszystko do potrzeb tego małego człowieka. Dostosowujemy zarówno własne życie i dotychczasowe przyzwyczajenia, jak i nasz dom. Rozmieszczenie i rodzaj mebli, a także innych sprzętów domowych.

Ważnym momentem w dorastaniu dziecka jest czas, gdy uczy się ono samodzielnego jedzenia przy wspólnym stole z pozostałymi członkami rodziny. Aby już od samego początku maluch nie poczuł się zniechęcony ważne jest, aby stworzyć mu dobre warunki do nauki tej, jednej z najważniejszych czynności. Zarówno w kwestii zaspokajania potrzeb własnego organizmu, jak i przyzwyczajania się do kultury jedzenia i obowiązków człowieka żyjącego we wspólnocie.

Jesteśmy więc w kuchni, w której znajduje się wysoki stół i krzesła. Aby dziecko mogło wygodnie usiąść z nami przy stole musimy koniecznie kupić specjalne, wysokie krzesełko dla dzieci, albo specjalną, podwyższającą nakładkę na zwykłe krzesło.

Kiedy rączki malucha znajdą się już nad powierzchnią stołu i będziemy chcieli podać mu posiłek musimy pamiętać o tym, że o ile dziecko może jeść ze zwykłego talerza, o tyle sztućce „dla dorosłych” będą dla niego nieporęczne, a wręcz niebezpieczne.

Na szczęście producenci akcesoriów kuchennych, zadbali również o najmłodszych, produkując specjalne łyżki, widelce, które nie tylko są „przyjazne” dziecku, ale także zachęcają malucha do ich używania dzięki swoim zabawnym kształtom, wzorom i kolorom. Ich specjalne wyprofilowanie zdecydowanie ułatwi pierwsze kroki w posługiwaniu się sztućcami.

Sztućce dla dzieci wykonane są ze specjalnego tworzywa, najczęściej jest to plastik, bez ostrych zakończeń, którymi dziecko mogłoby skaleczyć się w buzię podczas jedzenia. Absolutnie nie powinniśmy małemu dziecku dawać do rączki ostrych, metalowych widelców.