W niektórych kręgach stół jest prawdziwą instytucją. Można powiedzieć, że to tylko miejsce, przy którym od czasu do czasu spożywamy jakiś posiłek, ale to też miejsce, przy którym odbywa się wiele wiekopomnych chwil.

Być może nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale siedząc przy stole, choć niekoniecznie w każdym przypadku trafione musie być słowo „siedząc”, wiele sytuacji miało znaczenie. Tutaj mamy na myśli na przykład ślub, czyli jeden z najważniejszych dni w życiu wielu z nas. Ten niemal od początku do końca jest związany ze stołem. Kiedy młodzi ślubują sobie wierność i uczciwość małżeńską, czy to na kościelnym ołtarzu czy w Urzędzie Stanu Cywilnego, robią to w pobliżu stołu właśnie. Przysięga podpisują na stole. Potem jadą na salę, zapraszają gości do tańca i do stołu. Przy stole odbywa się pierwszy toast i wiele namiętnych pocałunków, kiedy goście narzekają na niezwykle gorzką wódkę.

Stół jest miejscem, przy którym spotykamy się z rodziną, zazwyczaj podczas weekendowych obiadów. Przy nim rozmawiamy i dowiadujemy się wielu nowych rzeczy. Niektóre z nich wywołują radość, a inne sytuacje, w których ktoś rzuca nożem albo wbija go głęboko w faszerowaną kaczkę i wychodzi przewietrzyć się na zewnątrz. Stół, zwłaszcza ten rodzinny jest miejscem nieprzewidywalnym.

To także miejsce, które potrafi nas mocno przytłaczać i niekoniecznie ten stół musi być wówczas sporych rozmiarów. Przytłaczające bywają nawet najmniejsze stoły na świecie. Mowa tutaj o sytuacjach, w których przy stole siedzimy niejako za karę, nie mamy najmniejszej ochoty przy nim być, albo z jednej strony chcielibyśmy, ale za bardzo nas to stresuje. To może być na przykład stół, przy którym siedzi wraz z szefem bądź miejscowym gangsterem, który trzęsie całym miastem. A jak to jest na pierwszym obiedzie u potencjalnie przyszłych teściów? Sprawdź sam, najpierw tutaj, a potem w rzeczywistości.

Jedno jest pewne – przy stole zawsze trzeba umieć się zachować. Sztukę używania sztućców musimy mieć opanowaną w każdej sytuacji, a co do zachowania – to powinno być już zależne… od stołu rzecz jasna.