Kuchnia każdemu z nas kojarzy się z tym miejscem w domu, które jest wyjątkowo ciepłe i rodzinne. W końcu to w niej zazwyczaj pieczemy świąteczne pierniczki i ciasta, to tam zbieramy się przy wspólnym wielkanocnym śniadaniu, to tam uczymy się pierwszych przepisów naszych babć.

Kuchnia to przede wszystkim miejsce, które kojarzy się także z naturalnością, czymś co łączy nas nieodzownie z naturą i przyrodą. Nic zatem dziwnego, że dla przeżycia prawdziwych doznań sielankowych staramy się tak skonstruować oświetlenie naszego kuchennego pomieszczenia, by barwa światła oraz intensywnością jak najbardziej przypominało ono światło dzienne.

Dobrze oświetlona kuchnia to oczywiście nie tylko możliwość zbudowania idealnej atmosfery, to także funkcjonalność i wysoki komfort pracy.

Jakie i ile? Czyli nie ilość, a jakość się liczy?

kuchnia

Z reguły w naszych domowych pomieszczeniach montujemy jedną lampę główną, która ma za zadanie dostarczenie większej ilości światła do całego wnętrza oraz mniejszych lampek, które oświetlą nam wszystkie strefy robocze.

Zaczynając zatem od światła głównego skupmy się na tym, by było ono równomierne, tak by nie tworzyły się niepotrzebne cienie.

Główne źródło światło najlepiej zamontujmy tuz przy suficie, wówczas unikniemy stref zacienionych w naszym wnętrzu.

Oświetlenie punktowe, gdzie? Koniecznie w tych miejscach, w których będziemy przeprowadzać różne czynności związane chociażby z gotowaniem.

Strefę roboczą możemy oświetlić świetlówkami lub halogenami. Ważne jednak, aby barwa światłą była ciepła i nie zniekształcała barw. Nad kuchnią znajduje się okap, który posiada oświetlenie halogenowe, dlatego możemy sobie je odpuścić podczas planowania rozmieszczenia mniejszych lamp.

Można także zastosować oświetlenie nad szafkami, wówczas rozjaśnia przestrzeń wokół szafek i blatu.

Jeśli nasza kuchnia jest stosunkowo duża, przynajmniej na tyle by umieścić w niej stół, zastanów się także nad wyborem lampy, która dobrze go oświetli. Przy dobrym świetle znacznie łatwiej będzie nam bowiem wspólnie spożywać posiłki.

Jeśli szukasz innych inspiracji zobacz tu: http://kuchennie.net.pl/2013/12/co-warto-wiedziec-o-winie/

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress