Zioła i przyprawy stanowią nie tylko dodatek do potraw, który wzbogaci ich smak, ale są także bronią w walce z bakteriami, wirusami, grzybami i innymi chorobotwórczymi czynnikami. Niektóre przyprawy mogą też zastąpić lub wzbogacić kosmetyki i stać się naturalnym strażnikiem dla naszego piękna i młodości. Jedną z takich cudownych roślin jest Ostryż Długi, którego bulwę spożywamy pod postacią żółtego proszku, zwanego kurkumą.

Kurkuma która leczy.

To prawdziwa bohaterka wśród innych przypraw. Badania potwierdziły, że kurkuma ma działanie antynowotworowe. Ten korzeń, który najczęściej spotkamy w formie żółtego proszku ma działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne, antyseptyczne i antybakteryjne. Dzięki zawartości kurkuminoidów wpływa pozytywnie na układ nerwowy, powodując łatwiejsze zapamiętywanie i koncentrację. Naukowcy dowiedli, że kurkumy można używać więc w walce z Alzheimerem. Roślina ta działa podobnie, jak antybiotyk. W domowych warunkach możesz więc swobodnie wspomagać leczenie przeziębienia i grypy właśnie spożywaniem kurkumy np. dodając jej do gotowanego mleka (najlepiej pochodzenia roślinnego). Medycyna ajurwedyjska – najstarszy system leczniczy określa ją mianem „przyprawy życia”, oczyszcza bowiem ciało z toksyn. Warto dodawać ją do wszelkich ciężkostrawnych potraw, ponieważ wspiera pracę układu trawiennego. Zaletą tej przyprawy jest delikatny smak – można swobodnie dosypać jej prawie do każdej potrawy, bo nie wpłynie na jej smak, a pomoże Ci w zachowaniu dobrego stanu zdrowia.

                                                                                               Gelbwurz / Curry

Kurkuma, która upiększa.

W Polsce wykorzystywana głównie, jako barwnik do ciast, masła i sałatek – na świecie jest już doceniana nie tylko w kuchni, ale i w kosmetyce. Dodawana do szamponów, kremów i mydeł pomaga w pielęgnacji skóry. Kurkuma wspiera gojenie ran i zapobiega powstawaniu blizn. Możesz jej użyć pokrywając ranę proszkiem z kurkumy wymieszanym z paroma kroplami czystej wody. Maseczka z kurkumy przywróci Twojej skórze blask i ograniczy występowanie wyprysków. Jeśli nie znajdziesz takiego produktu w sklepie wymieszaj po prostu łyżkę kurkumy z miodem i sokiem z cytryny i nakładaj na twarz wieczorem. Skóra stanie się gładka i odżywiona. Kurkuma wyrównuje też przebarwienia skórne. Wspomaga leczenie trądziku, łuszczycy i egzemy. Być może największym cudotwórczym paradoksem tej silnie barwiącej na żółto przyprawy jest to, że skutecznie wybiela zęby. Wystarczy wyszczotkować je codziennie wieczorem własnoręcznie zrobioną pastą z kurkumy.

Kurkumę i inne prozdrowotne przyprawy możesz znaleźć tutaj.