Zmywanie naczyń, odkurzanie czy składanie ubrań – chyba nikt nie lubi tych domowych czynności. Niestety, aby mieszkanie prezentowało się schludnie i można w nim było normalnie funkcjonować, sprzątać trzeba i już. Istnieją jednak sprytne triki, dzięki którym ta nielubiana czynność będzie znacznie łatwiejsza.

Wprawdzie najprostszą zasadą pozwalającą utrzymać porządek jest odkładanie wszystkiego na miejsce i sprzątanie niewielkich zabrudzeń od razu po ich pojawieniu się, ale komu by się chciało ciągle latać po domu z miotłą i ściereczką? Jeśli również nie jesteś zwolennikiem takich rozwiązań, sprawdź jak sprytnie wykiwać bałagan w domu.

Kłopotliwe plamy

cleaning-268068_1280

Nawet w najlepiej utrzymanym domu często pojawiają się plamy, które trudno usunąć. Plamy z tłuszczu mogą skutecznie obniżyć walory dekoracyjne nie tylko domowych tekstyliów, ale też drewnianych mebli czy posadzek. W tym przypadku z pomocą przychodzi woda z octem. Środek, który możesz przygotować samodzielnie w kilka minut skutecznie usunie nie tylko plamy z paneli, ale również nieestetyczne zacieki z kamienia np. na kabinie prysznicowej czy na wannie. Domowe sposoby na plamy pozwolą Ci szybko i sprawnie usunąć zabrudzenia, jeśli nie masz w domu specjalistycznego środka. Ponadto w ten sposób ograniczysz zużycie preparatów chemicznych w swoim gospodarstwie domowym.

Wszechstronny jak Cola

Powszechnie wiadomo, że spożycie kolorowych napojów gazowanych powinno się ograniczać. Warto jednak mieć w swoim gospodarstwie domowym colę, ponieważ napój ten sprawdzi się znakomicie podczas sprzątania. Przykładowo Cola usunie wszelkie zabrudzenia w toalecie – wystarczy nalać jej trochę do muszli i odczekać kilka minut. Miska ustępowa będzie jak nowa. Z kolei jeśli na jakichś metalowych powierzchniach pojawiła się rdza, napój gazowany również będzie pomocny. Możesz zanurzyć zardzewiały element w pojemniku z colą lub przetrzeć ściereczką zwilżoną w napoju.

Porządek w lodówce

Niestety wielu z nas ma problem z utrzymaniem porządku w lodówce. Pomocne w tym będą różnego rodzaju zasobniki i pojemniki, w których umieścimy produkty spożywcze. Innym ciekawym pomysłem jest zastosowanie np. obrotowej tacy do serów – można na niej umieścić np. warzywa i w ten sposób będziesz mógł obracać tacę w celu wybrania niezbędnych produktów. A jeśli w lodówce unosi się nieprzyjemny zapach, po jej posprzątaniu można umieścić w środku waciki nasączone octem lub sokiem z cytryny.

W tym artykule, znajdziesz również niezwodne sposoby na doczyszczenie przypalonego garnka: http://www.mojasmacznakuchnia.com.pl/2016/09/przypalony-garnek-poznaj-proste-i.html