W okresie świąt często sięgamy po tabletki o działaniu rozkurczającym. Tymczasem w naturze kryje się bogactwo ziół i przypraw, które ułatwiają trawienie, a dodane do potraw mogą uchronić przed skutkami przejedzenia.

Zioła i przyprawy są wykorzystywane od wieków. Ich właściwości lecznice były już znane w starożytności. Często rosną w naszych ogródkach. Warto zasiać ich więcej i postarać się dobrać je pod względem naszych ewentualnych schorzeń lub upodobań kulinarnych.

Zamiast sięgać po tabletkę, lepiej wiedzieć czym doprawić potrawę lub napić się ziołowej herbaty. Aby ułatwić trawienie, wspomóc wydzielanie kwasów żołądkowych i uniknąć lub pozbyć się wzdęć oraz zaparć, warto sięgnąć po następujące zioła:

arcydzięgiel – pomaga również w kolkach jelitowych i bólach żołądka. Listki wykorzystuje się do sałatek. Z jego wykorzystaniem robi się nalewki i likiery.

bazylia – działa wiatropędnie i rozkurczowo. Używana głównie w kuchni włoskiej. Jest doskonałym dodatkiem do pomidorów i mozarelli. Świeża nadaje się także do domowej roboty pesto. Można nią dekorować omlety i zupy.

czubryca – dodaje się ją do potraw ciężkostrawnych, z kapustą i fasolą. Także do potraw z ziemniaków, pomidorów i ogórków. W smaku przypomina majeranek lub oregano.

estragon – można nim wzbogacić smak omletu lub jajecznicy.

koper – świeży jest częstym dodatkiem do gotowanych ziemniaków. Można nim również posypać zupy, sałatki i ryby lub zrobić sos koperkowy. Baldachimy kopru używa się do kwaszenia ogórków.

koper włoski (fenkuł) – w smaku zbliżony do anyżu. Jest składnikiem herbat na kolki dziecięce. Można go dodać do jajek, fasoli, kapusty i tłustych mięs.

liść laurowy (liść bobkowy) – suszone liście dodaje się do zup, gulaszów, flaków, potraw z grzybów, rosołu oraz przy peklowaniu mięsa.

lubczyk – uznawany za afrodyzjak. Używany do dań mięsnych, zup oraz masła ziołowego.

majeranek – warto go dodać do potraw z roślin strączkowych, takich jak zupa fasolowa czy grochówka,  poza tym w mielonym, pieczeniach, żurku i daniach z ziemniakami.

melisa – najbardziej znana ze swoich właściwości uspokajających. Najczęściej używana w kuchni pod postacią herbaty. Robi się z niej nalewki i likiery.

mięta – również najbardziej popularna pod postacią herbaty. Również wykorzystywana do likierów i wódek. Także przy wyrobie słodyczy. W kuchni angielskiej jest podstawą sosu miętowego, który podaje się do baraniny i ryb.

oregano (lebiodka) – popularne w kuchni włoskiej obok bazylii. Składnik pizzy, spaghetti i sosów pomidorowych. Podawane również do serów i owoców morza.

szałwia – używana często przy problemach z gardłem. Sprawdza się przy tłustych mięsach. Dodawana do sałatek i masła szałwiowego. Wykorzystywana przy produkcji likierów.

Oraz po następujące przyprawy:

chili – popularne w kuchni meksykańskiej, indyjskiej, węgierskiej i hiszpańskiej. Oprócz zbawiennego działania na trawienie, przyspiesza przemianę materii. Dodawane do potraw z roślin strączkowych, gulaszów i potraw z ryżu. Im mniejsze chili, tym ostrzejszy ma smak.

gałka muszkatołowa – często używana w kuchni indyjskiej. W kuchni angielskiej przyprawia się nią ziemniaki. Nadaje się do szpinaku, piernika czy wątróbki.

gorczyca – dodawana do zup, marynat i kiełbasy. Wykorzystywana do produkcji musztardy.

jałowiec – niezastąpiony do dziczyzny. Dodawany do sosów, kapusty kiszonej, pasztetów, marynat. Robi się z niego wódkę jałowcową, likiery i gin.

kardamon – wspomaga wchłanianie pokarmów. Może być dodatkiem do kawy, herbaty, grzanego wina czy ponczu. Świetnie komponuje się z piernikiem czy pieczonymi jabłkami. Można nim wzbogacić smak rosołu czy grochówki.

kminek – częsty dodatek do pieczywa. Przyprawia się nim tłuste mięsa, kapustę, ćwikłę. Robi się z niego wódkę kminkową i likiery.

kurkuma – barwi potrawy na żółto. Często dodawana do ryżu, drobiu i jajek.

kolendra – nadaje się do ryb, ogórków, mięsa i sosów. Liśćmi można udekorować zupę.

papryka – stosowana w dużych ilościach w kuchni meksykańskiej, włoskiej i węgierskiej. Doprawia się nią mięso, ryby czy dania z ryżu.

pieprz – chyba najbardziej popularna przyprawa w kuchni polskiej, obok soli. Dodawany prawie do wszystkiego, przede wszystkim do mięsa.

ziele angielskie – dodawany do mięsa, marynat, ryb, małży.