Mówi się, że kuchnia jest sercem domu. Słowa te z pewnością potwierdzą wszyscy miłośnicy gotowania, dla których czas spędzony na przyrządzaniu potraw jest czystą przyjemnością. Niektórzy jednak unikają kuchni jak ognia, a gotowanie traktują jak przykrą konieczność.

Bez względu na to, do której grupy należysz, musisz przyznać, że czasami nawet pozornie prosty obiad potrafi być prawdziwym wyzwaniem. Rozpadające się pierogi, źle pokrojona cebula czy zbyt tłusty sos to tylko kilka pułapek, które czekają na Ciebie w kuchni. Czy można ich uniknąć?

Zdecydowanie tak! Oto lista wyjątkowo praktycznych gadżetów kuchennych, dzięki którym gotowanie obiadu stanie się szybsze i przyjemniejsze!

Maszynka do lepienia pierogów

Nasze zestawienie rozpoczniemy nietypowo, bo od pierogowego rekordu Guinessa. Ustanowiła go pani Beata Jasek z Krakowa, która w 2009 roku ulepiła w ciągu godziny… ponad 1000 pierogów. Oczywiście w domowych warunkach trudno będzie Ci konkurować z mistrzynią, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by trochę usprawnić swoją pracę.

Z pomocą przychodzi maszynka, która rozwiązuje wszystkie pierogowe problemy. Wystarczy ugniecione i rozwałkowane ciasto nałożyć na dwie części urządzenia, po czym uzupełnić specjalne wgłębienie farszem. Jeden ruch ręką i gotowe! Nie dość, że żaden pierożek nie rozpadnie się podczas gotowania, to Twoje danie zachwyci gości pięknym wyglądem.

Co ciekawe, na rynku są dostępne różne modele maszynek do klejenia pierogów. Szczególnie polecamy te, które umożliwiają lepienie kilku sztuk jednocześnie.

Separator tłuszczu

Sos jest niezbędnym elementem wielu dań, m.in. gołąbków, pieczeni, rolad czy klusek śląskich. Dzięki niemu potrawy nie są wysuszone i zyskują zupełnie nowy smak. Przygotowanie dobrego sosu nie jest jednak prostą sprawą, zwłaszcza gdy jako bazę wykorzystujesz wytopiony z mięsa tłuszcz.

Zbyt duża ilość tłuszczu z pewnością nie ulepszy wyglądu Twojego obiadu, nie wspominając już o jej negatywnym wpływie na zdrowie. Nieudany sos nie musi jednak wylądować w zlewie – spróbuj uratować go przy pomocy separatora. Urządzenie przypomina wyglądem dzbanek do herbaty, a jego działanie jest niemal magiczne – uwalnia sos, zatrzymując jednocześnie nadmiar tłuszczu w środku.

To nie koniec możliwości! Z separatora możesz również skorzystać podczas przyrządzania tradycyjnego rosołu lub dowolnej zupy.

Chwytak do krojenia cebuli

Siekanie cebuli nie należy do najprzyjemniejszych czynności. To w zasadzie nierówne starcie kuchenne, w którym bynajmniej nie Ty masz przewagę – oczy szybko zapełniają się łzami, a nóż tylko czeka na chwilę nieuwagi, by zranić Twoje palce.

Aby wyjść z tego boju zwycięsko, zaopatrz swoją kuchnię w chwytak do krojenia cebuli. Urządzenie składa się z kilku długich i cienkich wypustków, które należy wbić w środek przekrojonej na pół cebuli. Następnie możesz spokojnie przystąpić do siekania, wkładając nóż między kolejne wypustki chwytaka.

Efekt? Palce bez plastrów i cebula idealnie pokrojona w piórka lub kostkę.

Nakładka cedzakowa

Odcedzanie ziemniaków, makaronu lub pierogów jest ryzykowne głównie z dwóch powodów. Po pierwsze, część Twojego obiadu prawdopodobnie wyląduje w zlewie. Po drugie, przy okazji możesz poparzyć się gorącą wodą lub parą.

Sprawę rozwiązują garnki z dziurkowanymi pokrywkami. Jeśli jednak masz dużo garnków i nie chcesz kupować kolejnego, zdecyduj się na nakładkę cedzakową. Sposób działania jest podobny – wystarczy, że umieścisz nakładkę na rant garnka i bez problemu możesz wylać gorącą wodę do zlewu.

Separator do jajek

Jajka królują na stołach głównie podczas śniadań. Nic dziwnego – przygotowanie jajecznicy, naleśników czy pasty jajecznej to przepis na szybkie, smaczne i pożywne śniadanie. W dodatku proste do przygotowania!

Problem zaczyna się, gdy potrzebujesz tylko jednej części jajka. Przykładowo: skrupulatne oddzielenie białka od żółtka to najważniejsza zasada ubijania piany niezbędnej do upieczenia biszkopta lub bezy. W tym przypadku nawet najmniejszy błąd może przekreślić Twoje niewątpliwie ambitne plany kulinarne.

Gdy domowe sposoby zawodzą, zastanów się nad zakupem separatora do jajek. Urządzenie może występować w różnych formach, np. głębokiej łyżki lub małego durszlaka. Otwory separatora pozwalają białku spłynąć do przygotowanego uprzednio naczynia, zatrzymując na wierzchu całe żółtko. Takie rozwiązanie jest dużo łatwiejsze niż rozdzielanie obu części jajka przy pomocy łyżki lub rozbitych skorupek.

Tarka z miską

Masz ochotę na placki ziemniaczane, barszcz ukraiński lub surówkę? Bez tarki kuchennej ani rusz! Jeśli korzystasz z tradycyjnego modelu urządzenia, zapewne znasz jego wady: pojedyncze wiórki lądują na blacie lub podłodze, miska się nieustannie osuwa, a w najgorszym przypadku kończysz przygotowywanie obiadu z pościeranymi palcami i paznokciami.

Czy istnieje alternatywa dla tradycyjnej tarki? Tak! Dobrym wyborem będzie w tym przypadku miska z nakładką do ścierania lub szatkowania warzyw. Dzięki niej oszczędzisz czas na przygotowanie posiłku i sprzątanie kuchni. Zwłaszcza podczas tarcia buraków!

Temperówka do warzyw

Eksperymentowanie jest podstawą współczesnej kuchni. Nie powinno więc Cię zaskoczyć, że wiele klasycznych dań doczekało się swoich alternatywnych wersji. Przykładowo: włoską pastę możesz zastąpić zdrowszą wersją “makaronu” z marchewki lub cukinii.

Aby nadać warzywom odpowiedni kształt wstążek lub nitek, skorzystaj z temperówki do warzyw. Urządzenie działa analogicznie do szkolnej strugaczki, Twój obiad będzie zatem gotowy dosłownie w kilka chwil.

Krajacz do pomidorów lub jabłek

Wyobraź sobie, że przygotowujesz przyjęcie i musisz pokroić wiele owoców lub warzyw na równe części, np. do sałatki. Korzystanie ze zwykłego noża będzie w takim przypadku czasochłonne i męczące.

Ten sam efekt możesz osiągnąć w kilka sekund przy pomocy krajacza. W zależności od wybranego modelu urządzenia, możesz podzielić jabłko lub pomidor na kilka lub kilkanaście równych części. Wystarczy jeden ruch ręką!

Obierak do czosnku

Są takie warzywa, które nadają niezwykły aromat potrawom i… Twoim dłoniom. Jednym z niechlubnych liderów w tej kategorii jest czosnek. Aby zaradzić tej sytuacji, zaopatrz się w silikonowy obierak do czosnku.

Urządzenie jest bardzo proste w użyciu – wystarczy włożyć kilka ząbków czosnku do środka, a następnie zrolować je na blacie. Gotowe! Możesz już cieszyć się obranym czosnkiem i czystymi dłońmi!

Wirówka do sałaty

Wirówka służy do suszenia umytej sałaty i oczyszczenia jej z piasku. Urządzenie składa się z miski i pokrywki, którą należy wprawić w ruch przy pomocy korbki lub sznurka. Wirowanie pozwala pozbyć się nadmiaru wody z liści sałaty, ale nie wpływa na ich świeży i estetyczny wygląd.

Podsumowanie

Żyjemy w ciągłym biegu, przez co mamy coraz mniej czasu na gotowanie. Nietypowe gadżety mają za zadanie ułatwić nam codzienne funkcjonowanie w kuchni na każdym etapie przyrządzania posiłku – od mycia, obierania i krojenia warzyw, aż po nałożenie gotowego dania na talerz.

W tym artykule wzięliśmy pod lupę aż 10 oryginalnych, ale z reguły niedrogich sprzętów kuchennych. Które z nich na pewno znajdą się w Twojej kuchni?