rosyjska porcelana

Nie każdy wie, że już od wielu lat, wśród porcelanowych wyrobów, cenione są także te, wykonane z porcelany rosyjskiej. Duży wpływ na ten fakt ma przede wszystkim moskiewska fabryka Kuzniecow oraz petersburska – Lomonosow.

Już w 1832 roku rozpoczęła się produkcja porcelany w Kuzniecowie. Sama nazwa fabryki pochodzi od nazwiska jej założycieli, którzy to zapoczątkowali działanie tego wielkiego, europejskiego koncernu. To co od samego początku zdecydowanie wyróżniało moskiewską porcelanę, to prostota, najwyższa jakość materiału, ciekawe wzornictwo i forma oraz decydowanie konkurencyjna cena w porównaniu z firmą Lomonosow. Biel porcelany znakomicie współgra tu ze złotymi zdobieniami i wysokim połyskiem glazury. Preferowane wzornictwo porcelany Kuzniecow charakteryzuje się jaskrawą kolorystyką i motywami zaczerpniętymi z tradycyjnego, narodowego folkloru.

Fabryka Lomonosow posiada znacznie dłuższą historię. Powstała ona bowiem niemal sto lat wcześniej, niż ta moskiewska. Dokładnie było to w roku 1744. Wówczas była to jedyna fabryka porcelany w Rosji, a trzecia na świecie. Przedmioty wykonane z tej porcelany uznawane były za prawdziwe skarby, które w osiemnastym wieku częściej znajdowały się w sejfach niż na stołach. Musiało minąć kilkadziesiąt lat, aby petersburska porcelana stała się przedmiotem codziennego użytku. O prestiżu firmy Lomonosow świadczył również fakt, iż jej wykonawcy współpracowali z najlepszymi ówcześnie, rosyjskimi artystami. Tak właśnie powstawały prawdziwe, porcelanowe dzieła sztuki.

Obecnie porcelanowe wyroby firmy Lomonosow dostępne są w ponad pięciuset wzorach. Są to przede wszystkim serwisy do kawy o herbaty, które zachwycają ręcznie malowanymi zdobieniami.