Jeżeli zdecydujemy się na zakup naczyń z wysokiej jakości porcelany, która dodatkowo zdobiona jest ręcznie malowanymi wzorami lub złoceniami, koniecznie należy pamiętać o tym, że takie naczynia wymagają odpowiedniej pielęgnacji.

Najczęściej korzystanie tu ze zmywarki w ogóle nie wchodzi w grę. Są jednak również takie naczynia porcelanowe, których producenci zapewniają, że czyszczenie ich w zmywarce nie spowoduje żadnych szkód. Chodzi tu przede wszystkim o odpowiednie zabezpieczenie wspomnianych ozdobnych elementów tak, aby po wyciągnięciu ze zmywarki nie były widoczne skazy w postaci zadrapań czy otarć wzorów.

Mimo takich zabezpieczań, nadal musimy pamiętać o tym, że porcelanowe serwisy obiadowe czy zestawy do picia kawy czy też herbaty, wymagają ustawienia odpowiedniego programu oraz zastosowania odpowiednio delikatnych środków czyszczących.

To co zabezpiecza elementy zdobienia porcelany, to specjalne techniki szkliwienia naczyń. Należy więc zdawać sobie sprawę, że porcelana, którą można myć w zmywarkach, jest również zdecydowanie droższa od tej typowej.

Zestaw porcelanowych naczyń to bardzo częsty pomysł na prezent ślubny. Warto więc zadbać o to, aby służył osobom obdarowanym jak najdłużej. Jeżeli więc mamy pewność, że osoby te korzystają ze zmywarki, warto zainwestować w ten specjalny rodzaj porcelany. Wówczas będziemy mieli pewność, że zestaw nie tylko będzie ładną i elegancką ozdobą, ale również przedmiotem codziennej aranżacji stołu. Ci więcej, taka porcelana będzie mogła być przekazywana z pokolenia na pokolenie.