Aranżując każde wnętrze, chcemy to zrobić tak, aby efekt był jak najlepszy i żeby podobał się i nam i naszym potencjalnym gościom. Podczas aranżacji kuchni oraz jadalni, ale również salonu, musimy zwrócić uwagę na to, z jakich tworzyw mają być wykonane dekoracje i praktyczne elementy naszego mieszkania lub domu. Wszystko zależy od tego, w jakim stylu chcemy urządzić nasze wnętrza. Szkło, ceramika, porcelana, a może plastik? To zależy od nas. Bohaterem dzisiejszego wpisu będzie porcelana, która przez wielu jest uważana za przereklamowane tworzywo. Moim zdaniem jest inaczej. Są tworzywa ponadczasowe – takie, które nigdy nie tracą na wartości. I porcelana taka właśnie jest.

Może na początek parę słów o porcelanie. Wszyscy wiedzą, że jest chiński wynalazek z VII wieku, ale nie wszyscy wiedzą, że jest to odmiana ceramiki wysokiej jakości. Poszczególne formy są wypalane w temperaturze od 920-980 do aż 1280-1460 stopni Celsjusza. Definitywnie, zaletami porcelany jest duża wytrzymałość mechaniczna, bardzo dobre właściwości dielektryczne, wysoka odporność na działanie czynników chemicznych, a także nieprzepuszczalność cieczy i gazów. W Europie dystrybucja porcelany rozpoczęła się w Niemczech, a następnie opanowała ją Wielka Brytania.

Do czego porcelana? Właściwie mamy tutaj szerokie pole do popisu. Z tego tworzywa mogą być wykonane zarówno wszelkie figurki, jak i wazony czy naczynia. Zastawa stołowa i serwisy obiadowe czy kawowe są idealnymi akcesoriami w domu, które świetnie nadają się do wykonania z tego właśnie materiału.

Serwisy porcelanowe są zwykle drogie. Nie może to jednak dziwić, ponieważ

jest to górna półka – już nawet nie wysoka. Jest to jednak ekstrawagancka elegancja, na którą nie każdy może sobie pozwolić. Jeśli już zdecydujemy się na wybór serwisu obiadowego w tej cenie, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że będziemy musieli wydać kilka tysięcy złotych, czasem dużo więcej niż pięć. Cena jednak przełoży się na jakość, więc możemy być pewni, że będzie nam służyć przez długie lata.

Nie powinno się uważać, że porcelana może być przereklamowana, ponieważ można znaleźć wyroby z niej w przeróżnych wzorach. Dzięki temu można ją dostosować do każdego rodzaju wnętrza, takiego, które jest stylizowane zarówno na nowoczesny design, jak i na rustykalne wnętrze.

A co jest przereklamowane? Zdecydowanie przereklamowane są porcelanowe figurki. W dzisiejszych czasach nikt już tego nie kolekcjonuje i uważa się je wręcz za starocie. Co innego porcelanowe laleczki – te są coraz popularniejsze. Jednak ich ceny sprawiają, że nie każdy może sobie pozwolić na takie hobby.