Czarnuszka siewna zwana jest także czarnuszką ogrodową, egipską lub inaczej kozieradką. Ma lekko gorzki smak z nutką pieprzu i aromatu oregano. Doskonale nadaje się jako przyprawa do dań kuchni azjatyckiej, ale sprawdzi się także jako dodatek do pieczywa. Poza orientalnym smakiem czarnuszka charakteryzuje się także zdrowotnymi właściwościami.

Czarnuszka (łac. nigella sativa) należy do roślin z rodziny jaskrowatych i wyróżnia się białymi kwiatami z niebieskimi „żyłkami”. Owocem jest meszek zawierający czarne nasiona. Czarnuszka znana była już m.in. w starożytnym Egipcie, w którym znane było powiedzenie, że „leczy wszystko oprócz śmierci”. Nasiona czarnuszki zawierają bowiem bardzo dużo substancji leczniczych, które wspomagają pracę wielu narządów wewnętrznych. Malantyna zawarta w czarnuszce jest naturalnym środkiem przeciwbólowym. Nigellon działa rozkurczowo i skutecznie radzi sobie z wszelkimi dolegliwościami żołądkowymi i jelitowymi.

Z nasion czarnuszki wytwarza się także olej, który odznacza się wysoką zawartością nienasyconych kwasów kwasów tłuszczowych. Olej uzyskuje się z pierwszego tłoczenia na zimno, po wcześniejszym zmieleniu nasion. Wykazuje on pozytywne działanie m.in. na układ trawienny, oddechowy, moczowy i immunologiczny. Poza tym stosuje się go w problemach ze skórą trądzikową i podatną na stany zapalne. Szczególnie pomocny jest w leczeniu astmy. Regularne przyjmowanie oleju hamuje uwalnianie histaminy i tym samym zmniejsza występowanie objawów alergii.

W Polsce czarnuszka nie jest zbyt popularna, a szkoda, bo oprócz cennych właściwości smakowych, może też wpłynąć pozytywnie na nasze zdrowie.