Uprawa ziół w ogrodzie jest łatwa i przynosi wiele korzyści. Zioła są bardzo efektowne, mają piękny zapach i przydadzą się w ogrodzie. Do naszego własnego zielnika możemy dobrać bardzo wiele rodzajów ziół, a także innych roślin, które się tam świetnie nadadzą. Są to między innymi miodunka, nagietek, nasturcja, pierwiosnki czy orliki. Można nimi obsadzić cały ogród lub jeśli wolimy, tylko jedną rabatkę.

Zioła najlepiej siać w takich miejscach, w których będziemy mogli cieszyć się ich aromatem. Warto mieć je blisko tarasu lub kącika, w którym lubimy wypoczywać. Posadzenie ziół wzdłuż ścieżki, sprawi że ich zapach będzie nam towarzyszył zawsze, kiedy będziemy tamtędy przechodzić.

Zioła lubią miejsca dobrze nasłonecznione, osłonione od wiatru i ciche. Dobrze rośnie się im pod południowymi ścianami a także przy ogrodzeniach. Nagrzane słońcem zioła wydzielają więcej olejków eterycznych, dzięki czemu silniej pachną, a potem przy gotowaniu są bardziej esencjonalne. Najwięcej słońca lubi bazylia, anyż, estragon, czarnuszka, tymianek czy też szałwia. W półcieniu najlepiej chowają się takie gatunki jak barwinek, mięta, miodunka lub przywrotnik. Uważajmy jednak, ponieważ niektóre zioła są bardzo żywotne i szybko się rozrastają. Dużo ciekawych informacji na temat ziół możemy znaleźć w poradniku Castorama.pl pod linkiem http://www.castorama.pl/inspiracje-i-porady/ogrod/uprawa-ziol-w-ogrodzie.html.

Zioła, jeśli chodzi o ziemię, nie są specjalnie wymagające. Mogą spokojnie rozwijać się w normalnej ogrodowej ziemi. Najbardziej lubią ziemie próchniczne, dobrze przepuszczalne i takie, które się dobrze nagrzewają. Większość z nich na dobre przyjaźni się z wapniem. Przed ich posadzeniem warto jest ziemię użyźnić, za pomocą rozdrobnionego kompostu w dawce 5 kg/m2. Niektóre zioła dobrze radzą sobie nawet w piaszczystych i suchych glebach. Rabatki z ziołami są łatwe w utrzymaniu i nie oczekują od nas specjalnych względów. Wystarczy im regularne podlewanie a także usuwanie chwastów.