Rodzajów diet odchudzających jest mnóstwo. Każdy, kto choć raz zetknął się z problemem nadwagi, na pewno dobrze o tym wie. Poniżej przedstawimy kilka i pokrótce je opiszemy.

Diety odchudzające

  • dwudziestoczterogodzinna dieta owocowa – należy do jednodniowych, oczyszczających z toksyn diet. Polega na tym, że przez jeden dzień jemy wyłącznie owoce, można je ewentualnie popijać zieloną lub owocową herbatą. Po takim dniu organizm jest gotowy na podjęcie standardowej diety niskokalorycznej.
  • Dieta Dukana – ostatnimi czasy coraz popularniejszy typ diety. Polega na racjonalnym spożywaniu produktów bogatych w białko. Składa się z czterech etapów, których czas reguluje się samemu. Niestety ostatni, czwarty etap, trwa do końca życia. Można więc stwierdzić, że jest to dieta dość rygorystyczna.
  • Dieta 1000 kcal – to chyba najpopularniejsza dieta odchudzająca. Zaczyna się od niej, a następnie przechodzi do diety 1200 kcal, 1500 kcal i wyżej. Polega na ograniczeniu racji żywieniowych do 1000 kcal (dorosły człowiek potrzebuje około 2500-3000 kcal). Dzięki zmniejszeniu tej ilości, organizm pobudza się do zużywania tłuszczu osiadłego w organizmie. W przypadku długoterminowego stosowania diety, warto skorzystać z porady dietetyka.
  • Dieta pięciu czynników – swego czasu bardzo modna dieta wśród amerykańskich celebrytów. Polega na pięciotygodniowym jedzeniu pięciu posiłków dziennie bogatych w 5 składników: chude białko, złożone węglowodany, błonnik, dobre tłuszcze i niesłodzone napoje. Dodatkowo, powinno się spożywać produkty o niskim indeksie glikemicznym. W ciągu tych pięciu tygodni można sobie pozwolić na pięć dni laby, czyli jedzenia tego, na co ma się ochotę.
  • Dieta 800kcal – ta dieta pod żadnym pozorem nie powinna być stosowana dłużej, niż 2-3 dni. W przypadku diet 1200 i 1500 kcal organizm pobiera tłuszcz z organizmu, w tym przypadku jednak też go pobiera, ale gdy tylko dostanie trochę więcej kalorii nadrabia i gromadzi go na wypadek, gdyby taka głodówka znów miała przyjść. Dieta 800 kcal jest dobra tylko jako dieta oczyszczająca.
  • Dieta amerykańska – nie nie, nie mam tu na myśli diety na bazie fastfoodów – dieta amerykańska polega na stopniowym (np. co tydzień) obniżaniu wartości kalorycznej posiłków o około 200 kcal do 1200-1500 kcal. Gdy osiągnie się już zamierzony efekt, kaloryczność posiłków również podnosi się stopniowo.
  • Dieta bananowa – są trzy wersje tej diety. Pierwsza polega na tygodniowym jedzeniu trzy razy dziennie muesli składającego się z połowy banana, trzech płaskich łyżeczek płatków owsianych, szklanki maślanki i łyżeczki miodu. Druga, trwa tylko 3 dni i polega na zjadaniu dziennie 3 bananów i wypijaniu 3 szklanek mleka – trzeba to odpowiednio rozdzielić. Trzecia trwa miesiąc i polega na jedzeniu na śniadanie jednego dużego banana lub dwóch małych i wypiciu szklanki wody mineralnej niegazowanej. Resztę posiłków można komponować dowolnie.
  • Dieta antycholesterolowa – dieta ta nie wpływa bezpośrednio na
    zmniejszenie wagi ciała, ale ma na to wpływ pośredni. Polega na wyeliminowaniu lub znacznemu ograniczeniu produktów bogatych w „zły” cholesterol, czyli serów żółtych, tłustego mleka, śmietany, żółtek jajek, majonezu, mięsa z kaczki i gęsi, bekonu, frytek, placków ziemniaczanych i innych.