Praktycznie każda potrawa by uzyskała swój smak i aromat potrzebuje dodatku ziół. Świeże zioła są najbardziej wartościowe. Najlepiej więc uprawiać je w domu i traktować nie tylko jako przyprawę, ale również ozdobę.
W sklepach oprócz tradycyjnych doniczek z ziołami możemy znaleźć już specjalne herbaria. Są to urządzenia, w których wystarczy umieścić zioła i podłączyć do kontaktu. Herbarium będzie nas informować kiedy należy podlewać i nawozić rośliny. Nad wszystkim czuwa mikroprocesor. W takim urządzeniu zioła rosną cztery razy szybciej niż w standardowych doniczkach. W zestawie znajdują się doniczki z : bazylią, szczypiorkiem, miętą, koprem i pietruszką. Oprócz tego można sadzić również w herbariach papryczki chili, małe pomidorki itp.
Natomiast francuscy projektanci przygotowali specjalne zestawy do uprawiania groszku czy mięty, z którymi poradzi sobie nawet najbardziej początkujący ogrodnik. Wystarczy kupić pojemnik, gotową mieszankę nasion i podłoża. Aby wyhodować własną grządkę należy zalać tylko podłoże wodą, wsypać nasiona, a następnie podlewać co 7-14 dni. Duża różnorodność kształtów i kolorów pojemników, możliwość ich powieszenia w pionie (każdy zawiera specjalny magnes) sprzyja tworzeniu ciekawych kompozycji i aranżacji w domowym zaciszu.
Ci, którzy są wielbicielami ciekawego designu powinni zwrócić uwagę na specjalne stojaki na kilka rodzajów ziół. Jest w nich nawet miejsce na nożyczki do ścinania listków. Uprawa ziół z takim gadżetem jest bardzo prosta i przyjemna. Wszystkie elementy (oprócz metalowych nożyczek) wykonane są z plastiku, dzięki czemu łatwo utrzymać je w czystości. Zestaw jest niewielki, dlatego może idealnie posłużyć za ozdobę stołu.
Na rynku dostępne są też zestawy do uprawy ziół, składające się kilku doniczek i jednej wspólnej wydłużonej podstawki. Często są bardzo efektowne; zrobione z porcelany czy wikliny, ozdobione wizerunkami ziół pasują do romantycznych, stylowych klimatów. Taki zestaw proponuje nam np. Ikea. Znajdziemy w nim trzy metalowe, kwadratowe doniczki, długą podstawkę, a także zioła (do wyboru dwie kompozycje) i specjalne podłoże. Po 4-6 tygodniach możemy cieszyć się własną grządką z ziołami.