Stosując się do prostych rad i wskazówek można schudnąć bez stosowania diety! Wymaga to tylko konsekwencji i zmiany niektórych nawyków. Należy skupić się przede wszystkim na czasie, jaki poświęca się na spożycie posiłków, mądrym doborze przekąsek i aktywności fizycznej.

1. Codziennie jedz kilka mniejszych posiłków. Postaw na zdrowe, bogate w witaminy śniadanie i zrezygnuj z ciężkiej kolacji. Nie głodź się! Wybieraj odpowiednie godziny posiłków, odpowiadające twojej aktywności w ciągu dnia.

2. Pij dużo wody. Zaleca się picie szklanki wody z cytryną zaraz po wstaniu z łóżka, a także wypijanie 200-250 ml przed każdym posiłkiem. Woda błyskawicznie wypełnia żołądek i zmniejsza uczucie głodu.

3. Jedz powoli.  Posiłki powinny być swoistą celebracją tego, co znajduje się na talerzu. Nie należy jeść w pośpiechu i wolno przeżuwać każdy kęs. Informacja o sytości jest przesyłana z żołądka do mózgu dopiero po 20 minutach .

4. Podjadaj ale z głową. Idealnymi przekąskami pomiędzy głównymi posiłkami będą surowe warzywa, owoce, pestki słonecznika czy dyni. Warto też mieć w lodówce naturalny jogurt, biały ser i wafle ryżowe.

5. Zamieniaj produkty. Zjedz kurczaka pieczonego zamiast smażonego, gotowane ziemniaki zamiast frytek i lekką sałatkę z vinegrettem zamiast z majonezowym sosem. Kupuj ciemne pieczywo z ziarnami, a wystrzegaj się białego. Postaw na ryby, drób i nabiał!

6.Pozwól sobie na chwilę przyjemności. Jeśli masz ochotę na ciastko czy kawałek czekolady, po prostu zjedz. Raz na jakiś czas taka słodka przyjemność należy się każdemu.

7. Gotuj w domu. Wystrzegaj się restauracji, barów i stołówek. Nigdy nie wiadomo jak i z czego została przygotowana dana potrawa. Kto wie czy gotowanie w domu nie zamieni się w pasję?

8.Postaw na zioła i rośliny.  Zioła wspomagają trawienie,są pomocne w walce z nowotworami, działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie.

9. Wysypiaj się.  Amerykańskie badania dowiodły, że istnieje związek pomiędzy snem a nadwagą. Im mniej śpisz, tym Twoje BMI jest wyższe.

10. Staraj się panować nad emocjami.  Stres, strach czy złość wzmagają uczucie głodu. Jest to zupełnie normalne, instynktowne zachowanie.

11. Przede wszystkim aktywność fizyczna.  Jest to najlepszy sposób na zachowanie szczupłej sylwetki bez drakońskich diet i wielu wyrzeczeń. Wybierz się na spacer, przejażdzkę na rowerze lub na basen.