Organizujesz Wielkanoc dla całej rodziny? Chcesz przygotować coś klasycznego albo coś, co zaskoczy Twoich bliskich? Podpowiadamy jak wyczarować pyszne świąteczne śniadanie. Jajko jajku nierówne.

Śniadaniowe propozycje:

Jajka faszerowane makrelą

– 4 jajka

– 1 średnia makrela

– 1 łyżka koncentratu pomidorowego

– 1 łyżka oleju sojowego

– rzeżucha

4 jajka ugotowane na twardo kroimy wzdłuż na połowę, wyjmujemy żółtka. Makrelę oczyszczamy z ości i skóry, mielimy razem z żółtkami i dodajemy łyżkę oleju sojowego, łyżkę koncentratu pomidorowego. Posypujemy młodymi listkami rzeżuchy i doprawiamy solą. Nadzieniem wypełniamy białka.

Mielone z niespodzianką

– 9 jajek

– 80 dag mięsa mielonego drobiowego lub wołowego

– 1 duża cebula

– pieprz

– majeranek

– olej

Dzieci lubią bardzo jajka niespodzianki, dorosłym powinno przypaść do gustu mielone z niespodzianką. Tą niespodzianką jest jajko. Gotujemy 8 jajek na twardo. Do mięsa mielonego dodajemy jedno surowe jajko i trochę tartej bułki. Doprawiamy pieprzem i majerankiem. Dodajemy podsmażoną czerwoną cebulę startą na tarce. Lepiąc kulki z mięsa, wkładamy do nich po jajku. Obtaczamy w tartej bułce lub w mące, jajku i tartej bułce. Smażymy na głębokim oleju.

Jajka wkoszulkach

– jajka – tyle, ile chcemy zjeść

– masło

– garść świeżej szałwii

Wodę doprowadzamy do wrzenia. Wrzucamy rozbite jajko. Wyjmujemy łyżką cedzakową, gdy białko się zetnie. Jeśli chcemy jajka na twardo, trzymamy je trochę dłużej. Podajemy na grzankach, polane masłem szałwiowym. Aby je zrobić należy roztopić zwykłe masło i dosypać do niego umytą szałwię. Wymieszać.

Jajka zapiekane w kokilkach ze szpinakiem i serem pleśniowym

– 4 jajka

– opakowanie sera pleśniowego

– pół opakowanie szpinaku mrożonego

– masło

– czosnek

Wnętrza kokilek natłuszczamy masłem. Kładziemy po kawałku sera pleśniowego na spód, przykrywamy szpinakiem. Szpinak wcześniej rozmrażamy na patelni z dodatkiem czosnku i prażonych pestek słonecznika. Do każdej kokilki wbijamy po jednym jajku. Na wierzchu układamy znowu ser pleśniowy. Doprawiamy pieprzem i solą. Zapiekamy ok. 15 minut w 180 stopniach. Podajemy z grzankami, które nacieramy obranym ząbkiem czosnku. Posypujemy ziołami według uznania.

Chrzan

– korzeń chrzanu

– ¾ szklanki octu

– ¾ łyżeczki soli

– 2 łyżeczki cukru

Korzeń chrzanu obieramy i ścieramy na tarce. Dodajemy ocet, sól i cukier i mieszamy, żeby składniki się połączyły.

Do tego wykładamy półmisek z wędlinami i pieczywem. Za świeżą dekorację stołu może posłużyć rzeżucha np. przełożona do skorupek od jajek, jako imitacje doniczek. Można też powstawiać żonkile do wazonów. Kolorów dodadzą kraszanki i pisanki poukładane w koszyczkach lub ozdobne wydmuszki zawieszone na gałązkach bazi. Została już tylko święconka z jajkami, którymi będziemy dzielić się z innymi przed posiłkiem.