Bardzo często kupując meble do naszych ogrodów, zastanawiamy się jaka będzie ich trwałość. Obawiamy się, że już po jednym sezonie zmieni się ich pierwotny wygląd. Nierzadko wiele osób rezygnuje z pięknych mebli wiklinowych czy bambusowych, na rzecz metalowych; ciężkich i mało funkcjonalnych ławeczek, krzeseł i stolików. Czy słusznie?

Trwałość. Mitem jest, że meble z wikliny, bambusa czy rattanu są nietrwałe. Wręcz przeciwnie; meble te są bardzo trwałe i funkcjonalne, a co więcej; nie wymagają skomplikowanej i czasochłonnej pielęgnacji. Wszystkie trzy materiały są naturalne, zatem trzeba liczyć się z ich mniejszą trwałością niż mebli wykonanych z tworzyw sztucznych, jednak pozostają funkcjonalne przez kilka, a nawet kilkanaście lat. Warto zwrócić uwagę, że meble ogrodowe, wykonane z wikliny, bambusa czy rattanu, mogą – bez najmniejszych problemów – pozostać na tarasie czy balkonie przez cały rok. Są dość odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Oczywiście, jeżeli nasz balkon czy taras nie jest osłonięty, meble należy okryć, jednak nie ma konieczności wnoszenia ich do wewnątrz. Jest to ważna informacja dla wszystkich, którzy nie mają wystarczającej ilości miejsca do przechowywania ogrodowych, wiosenno-letnich mebli.

Łatwa pielęgnacja

Meble wykonane z naturalnych materiałów zbierają kurz. Warto zatem od czasu do czasu wykorzystać odkurzacz z cienką końcówką, aby zebrać z mebli zabrudzenie. Rattan, trawa morska czy bambus to naturalne materiały, do czyszczenia których można użyć również nylonowej szczotki oraz wilgotnej ściereczki namoczonej w roztworze z mydła i wody. Innym sposobem na czyszczenie naturalnych mebli jest wykorzystanie suchej ryżowej szczotki. Można zakupić również specjalne preparaty ochronne i nabłyszczające – stosowanie ich nie musi być częste. Aby zapobiec zmianie koloru, zwłaszcza wiklinowych mebli ogrodowych, w czasie opadów śniegu oraz deszczu, możemy je przykryć.

Praktyczność i estetyka

Meble wykonane z naturalnych materiałów są niezwykle estetyczne. Ciekawie się prezentują, ocieplają przestrzeń, mają naturalny oraz ponadczasowy wygląd. Oprócz tego są bardzo praktyczne. Z wikliny, bambusa czy rattanu można wykonać niemal każdy mebel; od łóżka, przez inne meble użytkowe, aż po drobne elementy dekoracyjne. Mała waga sprawia, że można je z łatwością przestawić i przesunąć. Świetnie prezentują się również z wnętrzami surowymi, pasują do wykończeń z kamienia oraz metalu.

Wady

Meble naturalne nie posiadają wielu wad. Jedną z głównych jest niska odporność na wilgoć, toteż należy dbać o to, aby nie padał na nie deszcz czy śnieg. Jak już zostało wcześniej wspomniane, meble ogrodowe, które są na zewnątrz, a nie są chronione przez dach, należy okryć. Oczywiście, jeżeli tego nie zrobimy, meble będą nadal sprawne, jednak mogą być nieco napuchnięte lub zmieni się ich odcień. Dla niektórych wadą jest również specyficzny „trzeszczący” dźwięk, który jednak towarzyszy wyłącznie meblom wykonanym z wikliny.

Wszystkie meble opisane w tym artykule można znaleźć na tej stronie: http://www.koszyki.net.pl/