Któż z Was nie marzy w tej chwili o filiżance aromatycznej kawy – pozwoli na pobudzenie i przetrwanie ostatniej godziny przed weekendem. Kawa rozpuszczalna się nie sprawdzi – jej smak zdecydowanie odbiega od tego, który znamy, jeśli przygotujemy ją w ekspresie do kawy. Jak go wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Musimy najpierw przybliżyć typologię ekspresów – do wyboru mamy ekspresy ciśnieniowe, przelewowe i ciśnieniowo-przelewowe. Te pierwsze dzielą się z kolei na kawiarki, ręczne i automatyczne (kapsułkowe). Ekspresy przelewowe nadają się do przygotowywania sporych ilości czarnego napoju – kawa zaparzana jest poprzez przelewanie gorącej wody przez pojemnik z filtrem i trafia do dzbanka. Wadą tego typu ekspresu jest długość przygotowywania kawy – jest to od 10 do 15 minut, a i jej smak pozostawia wiele do życzenia, gdyż nie ma możliwości regulowania jej mocy – oznacza to też tyle, że filiżanki do cappucino, czy szklanki do latte raczej nam się nie przydadzą, bo nie da się tego rodzaju kawy w nich przyrządzić.

Sprawa ma się zupełnie inaczej w ekspresach ciśnieniowych, w których woda przelewana jest przez sitko z kawą z dużym ciśnieniem. To powoduje, że ma ona charakterystyczną, białawą piankę. Kawa z ekspresu ciśnieniowego charakteryzuje się wyrazistym smakiem i niepowtarzalnym aromatem, można w nim przyrządzić zarówno espresso, jak i cappucino, czy latte. Wśród ekspresów ciśnieniowych wyróżniamy kawiarki, ekspresy ręczne i automatyczne, z czego najpopularniejsze są dwa ostatnie. W naszych domach najczęściej można spotkać ekspresy ręczne, które wymagają umieszczenia kawy w ruchomej kolbie z sitkiem, przez które przepłynie woda pod ciśnieniem. Ekspresy ciśnieniowe posiadają również dyszę do spieniania mleka, dzięki czemu możliwe będzie przygotowanie pysznej latte, czy cappucino. Dla wygodnickich polecamy ekspres automatyczny, który absolutnie wszystko zrobi za nas, łącznie z mieleniem kawy i spienianiem mleka. Kiedy decyzja o wyborze ekspresu zostanie już podjęta, pozostaje jedynie zaopatrzyć się w w elegancki serwis do kawy i cieszyć się jej aromatem i smakiem.