Ostrzałka do noży nie jest produktem pierwszej potrzeby, o ile nie pracujesz w profesjonalnej kuchni. W życiu zdarzają się jednak takie momenty, kiedy musisz szybko coś pokroić, a jak na złość wszystkie noże w mieszkaniu okazują się stępione. To wystarczający argument, by mieć pod ręką urządzenie, które szybko rozwiąże ten problem.

Czym różnią się od siebie poszczególne modele ostrzałek? Który z nich będzie inwestycją na lata, a który zużyjesz w mgnieniu oka? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu!

Po pierwsze: materiał powierzchni ostrzącej

Najważniejszą cechą ostrzałki jest materiał powierzchni ostrzącej. W tym przypadku reguła jest prosta: im twardszy, tym lepiej, ale najprawdopodobniej również nieco drożej. Oto przegląd najczęściej spotykanych modeli wraz z przykładami zastosowania:

  • Ostrzałki diamentowe – są to płytki lub pręty pokryte pyłem z syntetycznych diamentów. Nadają się do twardych noży, np. tytanowych.
  • Ostrzałki z węglika wolframu – wykonane z bardzo twardego materiału, który z łatwością poradzi sobie ze stępionymi nożami.
  • Ostrzałki stalowe – polecane do codziennego użytku, zwłaszcza w przypadku noży z miękkiej stali.
  • Ostrzałki kamienne – zazwyczaj wykorzystywane przez fachowców. Przed użyciem warto namoczyć je w wodzie lub posmarować specjalnym olejkiem.
  • Ostrzałki ceramiczne – opcja idealna dla osób, które obawiają się, że podczas ostrzenia zniszczą nóż. Są mniej agresywne w działaniu od pozostałych modeli.

Ostrzałka ręczna czy elektryczna?

Ostrzałka elektryczna działa szybko, co z pewnością ułatwia zadanie w profesjonalnej kuchni, gdzie na naostrzenie czeka wiele noży. To również niezła opcja dla początkujących – dzięki prowadnicom urządzenie zapewnia odpowiedni kąt ostrzenia, a zatem nie wymaga poświęcania uwagi odpowiedniej technice. Niektórzy jednak uważają, że brak kontroli nad ostrzeniem przyspiesza całkowite zużycie noża.

Ten problem ogranicza z kolei ostrzałka ręczna. Urządzenie wymaga wprawdzie większego nakładu sił i czasu, ale ma swoje niewątpliwe plusy. Przede wszystkim jego cena jest z reguły niższa od modeli elektrycznych. Ponadto nie wymaga użycia prądu i często nadaje się do ostrzenia noży ząbkowanych.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Materiał powierzchni ostrzącej i mechanizm działania to nie wszystko. Oto dodatkowe kryteria, na które warto zwrócić uwagę:

  • Stopień gradacji – od niego zależy, jak bardzo naostrzysz swoje noże.
  • Zakres działania – warto sprawdzić, czy wybrany przez Ciebie model nadaje się do ostrzenia różnych typów noży, m.in. ząbkowanych, ceramicznych czy tytanowych.
  • Różne powierzchnie ostrzące – im więcej opcji, tym lepiej dla Ciebie, zwłaszcza gdy w Twojej kuchni znajduje się wiele noży.
  • Antypoślizgowa przyssawka – dzięki niej ostrzałka będzie stabilnie umocowana na blacie, co ograniczy ryzyko skaleczenia.

Podsumowanie

Zanim zdecydujesz się na konkretny model ostrzałki, sprawdź, jakie noże posiadasz. Zwróć szczególną uwagę na ich powierzchnię (gładka czy ząbkowana), materiał, z którego są wykonane (stalowe czy ceramiczne) oraz stopień ich stępienia. Przemyślany zakup ograniczy ryzyko całkowitego zniszczenia noży i będzie Ci służył przez lata.